Paylaşım

Petrol Üreticisi Ülkeler, Üretimi Dondurmak Adına El Sıkışacaklar mı?


 

Petrol piyasasında kazanımların görülmeye başlandığı bugünlerde, en çok merak edilen konuların başında üretimin dondurulup dondurulmayacağı geliyor. Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Khalid A. Al-Falih, Kasım ayına ilişkin kritik OPEC toplantısı öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Falih’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ve merak edilenler haberimizde;

Petrol piyasasında, yılın ikinci yarısında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Küresel arz fazlasının arttığı ve sert dalgalanmaların yaşandığı piyasaya, yeniden istikrarın getirilip getirilmeyeceğine yönelik endişe giderek tırmanıyor. Hatırlanacağı üzere, geçen ay gerçekleştirilen Cezayir zirvesinde OPEC ülkeleri, tam sekiz yılın ardından petrol üretimini sınırlamaya yönelik karar almışlardı. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kararın ardından petrol piyasasında toparlanma başlamış ve varil başına 50 doların üzerinde kalıcı olunacağına yönelik beklenti artmıştı. Ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde, 2016’nın son çeyreğinde petrolün varil başına 60 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini dile getiriyorlar. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için önümüzdeki ay yapılacak olan OPEC toplantısında, petrol üretiminde sınırlamaya gidilmesi şart. Cezayir’de alınan kararların bir resmiyeti bulunmuyor. Çünkü Cezayir toplantısı, OPEC’in olağanüstü gerçekleştirdiği bir zirveydi. Bu doğrultuda OPEC’in Kasım ayındaki toplantısı, piyasanın seyri açısından büyük önem arz etmekte.

Kasım toplantısında sayılı günler kala Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Falih, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Falih’in açıkmalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Petrol üretimi resmi olarak sınırlanacak”

Falih yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan ile Rusya arasında petrol üretimi konusunda açıkça bir yakınlaşmanın görüldüğünü söyledi. Bu yakınlaşmanın Kasım ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda alınacak kararları büyük ölçüde etkileyeceğini dile getiren Falih, böylelikle petrol üretiminin resmi olarak sınırlanabileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın