Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Petrol Üreticisi Ülkeler, Üretimi Dondurmak Adına El Sıkışacaklar mı?

Petrol Üreticisi Ülkeler, Üretimi Dondurmak Adına El Sıkışacaklar mı?

Petrol piyasasında, yılın ikinci yarısında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Küresel arz fazlasının arttığı ve sert dalgalanmaların yaşandığı piyasaya, yeniden istikrarın getirilip getirilmeyeceğine yönelik endişe giderek tırmanıyor. Hatırlanacağı üzere, geçen ay gerçekleştirilen Cezayir zirvesinde OPEC ülkeleri, tam sekiz yılın ardından petrol üretimini sınırlamaya yönelik karar almışlardı. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kararın ardından petrol piyasasında toparlanma başlamış ve varil başına 50 doların üzerinde kalıcı olunacağına yönelik beklenti artmıştı. Ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde, 2016’nın son çeyreğinde petrolün varil başına 60 dolar seviyesine kadar yükselebileceğini dile getiriyorlar. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için önümüzdeki ay yapılacak olan OPEC toplantısında, petrol üretiminde sınırlamaya gidilmesi şart. Cezayir’de alınan kararların bir resmiyeti bulunmuyor. Çünkü Cezayir toplantısı, OPEC’in olağanüstü gerçekleştirdiği bir zirveydi. Bu doğrultuda OPEC’in Kasım ayındaki toplantısı, piyasanın seyri açısından büyük önem arz etmekte.

Kasım toplantısında sayılı günler kala Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Falih, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Falih’in açıkmalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Petrol üretimi resmi olarak sınırlanacak”

Falih yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan ile Rusya arasında petrol üretimi konusunda açıkça bir yakınlaşmanın görüldüğünü söyledi. Bu yakınlaşmanın Kasım ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda alınacak kararları büyük ölçüde etkileyeceğini dile getiren Falih, böylelikle petrol üretiminin resmi olarak sınırlanabileceğini ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum