Yatırım yapmaya başla!

Petrol Üçüncü Haftayı da Kazançla Tamamlamaya Yöneldi!

Petrol Üçüncü Haftayı da Kazançla Tamamlamaya Yöneldi!

Yeni yılın ilk çeyreğinin ardından petrolde toparlanmalar belirginleşmeye başladı. Hatırlanacağı üzere yeni yılın ilk haftalarında petrol, son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar sıklıkla gerilemişti. Ancak ilerleyen günlerde petrol, ABD’deki üretimin azalması ve talebin artmasına bağlı olarak kazanımlarını arttırdı ve 40 doların üzerinde tutunmayı başardı. Bu işlem haftasında ise petrol piyasasında yeni gelişmeler yaşandı. Katar’ın başkenti Doha’da Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya, petrol fiyatlarına istikrarı getirebilmek adına bir araya geldiler. Ancak piyasaların beklentileri aksine taraflar, üretim dondurma konusunda bir anlaşmaya varamadılar. Doha toplantısında yaşanan gelişmelerin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmenin ardından petrol, haftaya düşüşle başlangıç gerçekleştirmişti. Ancak ilerleyen günlerde Kuveyt’te gerçekleşen grevin ülkedeki üretimi yarıya indirmesinin ardından petrol, yönünü yukarıya doğru çevirdi ve kazanımlarına başladı. Kuveyt’te gerçekleşen grevin petrole yansımalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. İlerleyen günlerde ise piyasada ABD’de açıklanacak stok verilerinin telaşı yaşanmıştı.

Bilindiği üzere stok verileri son 80 yılın zirvesine kadar tırmanmış durumda bulunuyor. Ancak beklentilerin aksine ABD’deki stokların bu işlem haftasında gerilediğinin açıklanması petrolün kazanımlarını genişletmesinin önünü açtı. Haftanın son işlem gününde ise petrol, stok verilerinin desteğinin etkisiyle üst üste üçüncü haftayı da kazanımlarla tamamlamaya yöneldi. Vadeli petrol kontratları New York’taki bugünkü işlemlerde yüzde 1,3 oranında değer kazandı. Bu işlem haftasının toplamında ise vadeli petrol kontratları, yüzde 8,2 oranında değer kazandı.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 58 sent oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, varil başına 43,76 dolar seviyesine kadar tırmandı.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde 59 sent değer kazandı. Böylelikle Brent petrol varil başına 45,12 dolar seviyesine tırmandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum