Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Üçüncü Çeyrekte Yüksek Talep Beklentisiyle Yükselişte

ABD’nin petrol stoklarındaki sürpriz artışa rağmen, jeopolitik risklerden etkilenen petrol yeni işlem gününde yükseliyor. Detaylar şöyle...
Petrol Üçüncü Çeyrekte Yüksek Talep Beklentisiyle Yükselişte
HABER GİRİŞ

Haftanın yeni işlem gününde ABD stoklarındaki beklenmedik artışa rağmen Orta Doğu’daki çatışmalardan kaynaklanan jeopolitik riskler ve üçüncü çeyrek talep zirvesi sezonunda stokların azalacağı beklentisiyle petrol fiyatları yükseldi.Brent petrol yüzde 0,7’ye yakın artışla 84 dolar seviyesinde bulunuyor. Ham petrol de bu yükseliş ile varil fiyatını 81 dolara taşıdı.

DBS Bank enerji sektörü ekibi lideri Suvro Sarkar, “Piyasa şimdilik talep endişelerini görmezden geliyor ve üçüncü çeyrek talep zirvesi sezonunda stokların azalmasını bekliyor. Bugün açıklanacak Resmi Enerji Bilgilendirme İdaresi (EIA) envanter rakamları, piyasa için trend hakkında daha fazla ipucu sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Brent petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Piyasa kaynaklarına göre, Amerikan Petrol Enstitüsü (API), 21 Haziran’da sona eren hafta içinde ABD ham petrol stoklarının 914.000 varil arttığını bildirdi. Analistler, ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 3 milyon varil azaldığını tahmin ediyor.

ING emtia strateji başkanı Warren Patterson ise güçlü dolar ve düşüş gösteren ABD ham petrol stok verilerinin kısa vadeli baskısına rağmen, piyasanın, OPEC+ kesintilerinin devam etmesi ve üçüncü çeyrekteki güçlü mevsimsel talep nedeniyle destek bulacağını belirtti.

Patterson, üçüncü çeyrekte OPEC+ kesintilerinin devam etmesi ve genellikle üçüncü çeyrekte görülen daha güçlü mevsimsel talep nedeniyle küresel piyasanın günlük yaklaşık 1,5 milyon varil açık verebileceğini, Kuzey Denizi fiziki piyasasında sıkılaşma belirtileri zaten gördüklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Analistlere göre, ön ay fiyatlarının güçlü olması, petrol için güçlü fiziki talebe işaret ediyor ve bu da yakın vadede fiyatlar için olumlu bir durum oluşturuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.