Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Petrol Trump Sonrası 2 Haftanın Zirvesine Tırmandı

Donald Trump'ın Rusya'yı Suriye rejimiyle iş birliği yaptığı konusunda uyarmasının ardından petrol fiyatları son iki haftanın, altın fiyatları ise son dört yılın zirvesini gördü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı paylaşım sonrasında küresel ve yurt içi piyasalarda sert düşüşler yaşandı. Dolar 4,18’e, Euro 5,19’a fırlarken diğer döviz kurları ve altında da yeni zirveler geldi. Petrol fiyatları ise Trump sonrasında 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

New York’ta işlem gören petrol vadelileri, Trump’ın füze mesajından sonra son iki haftanın zirvesini gördü.

Haziran vadeli Brent petrol kontratları 63 sent yükselişle varil başına 71,67 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 2,39 dolar artış kaydetmişti. Nymex piyasasında işlem gören Mayıs vadeli WTI petrolü ise 66 sent yükseldi ve varil başına 66,17 dolar oldu. Çarşamba günkü işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık %73 üzerinde seyretti.

PETROL FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Trump’ın sözlerine Rusya’dan “akıllı füzeler teröristleri vurmalı” şeklinde yanıt geldi.

Donald Trump konuyla ilgili olarak önce Rusya’ya meydan okuyan bir tweet paylaştı. Hemen ardından da Rusya ile ilişkilerinin çok kötü olduğunu Rusya’nın ekonomisi konusunda kendilerine ihtiyaçları olduğunu ve birlikte çalışmak için tüm uluslara ihtiyaç olduğunu belirten ikinci bir paylaşımda bulundu.

Donald Trump’ın bu sözlerine Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Maria Zaharova ise “Akıllı füzeler teröristleri vurmalı, yıllardır topraklarında uluslararası terörle mücadele eden meşru hükümeti değil” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Trump’ın ılımlı olarak yorumlanan ikinci mesajından sonra piyasalar biraz sakinleşti.

4,18’e fırlayan dolar saat 17:00 itibariyle 4,14’e, Euro ise 5,19’dan 5,13’e gerilemiş durumda. Sert düşüş yaşayarak 107 binlere kadar gerileyen Borsa İstanbul da aynı dakikalarda kayıplarının bir kısmını alarak 109.166 puana yükseldi.

Spot altın ons başına 1.354 dolara çıkarak 4 yılın zirvesini gördü.

Altın Çarşamba gününe artıda başlamıştı. Günün ilerleyen saatlerinde ABD ile Rusya arasındaki Suriye geriliminin tırmanmasıyla, altın fiyatlarında da yukarı yöndeki hareket hızlandı. Ons altın saat 15:35’te 1.354 dolar ile son 4 yılın zirvesini gördü. Saat 17:00’de ise 1.353 dolara geriledi.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle