Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Tarihinin En Uzun Günlük Düşüş Serisine Yöneldi

ABD’nin İran petrolü için bazı ülkeleri yaptırımlardan muaf tutması ile düşüşü hızlanan petrol fiyatları, tarihinin en uzun günlük kaybına yöneldi.
Petrol Fiyatları Tarihinin En Uzun Günlük Düşüş Serisine Yöneldi

Enerji Enformasyon İdaresi tarafından yapılan açıklamada ABD ham petrol stoklarının bir önceki hafta 5,78 milyon varil artış gösterdiği bildirildi. Gelen bu rakam piyasa beklentisinin üzerinde olurken, petrol fiyatları düşüş eğilimini hızlandırdı. Bu gelişmelerin ardından OPEC ve üye ülkelerinin hafta sonu bir araya gelerek üretim kısıntısını değerlendireceği öğrenildi.

Petrol fiyatları hafta sonu yapılacak toplantıdan çıkacak sonuçları beklerken girdiği ayı piyasasının ardından, tarihinin en uzun günlük düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Dün varil başına 72 dolardan işlem gören Brent petrolü bu sabah 70 dolara gerilemiş durumda.

Vadeli petrol kontratları New York’ta beş hafta önce 2018 yılının zirvesini görmüştü.

Bu seviyenin ardından %20’den fazla bir düşüş sergileyerek ayı piyasasına girdi. Bu kaybını daha da genişletirken, söz konusu durum üreticileri oldukça sarstı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu gelecek yıl üretimi azaltabileceğinin sinyallerini verdi.

Pazar günü Abu Dhabi’de konuşulacak en önemli konulardan biri olması beklenirken, petrol fiyatlarındaki düşüş ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının başlamasının ardından sekiz ülkeye istisna tanıyacağını duyurması ile daha da hızlandı. ABD Başkanı Donald Trump aralarında Türkiye’nin de olduğu sekiz ülkeye İran’dan petrol satın alma konusunda ayrıcalık tanıdığını ve petrol fiyatlarının yükselmesini istemediğini belirtmişti.

Suudi Arabistan ve bazı üreticilerin daha fazla üreteceklerine dair taahhütleri ve ABD’nin rekor seviyeye çıkan petrol üretimi ve stoklarındaki artış da fiyatlar üzerinde baskı yarattı.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü varil başına 60.7 dolara geriledi. Perşembe gününü 60,67 dolardan tamamlayarak, üst üste beşinci haftada da düşüşünü sürdürdü. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %9 üzerinde gerçekleşti. Ocak vadeli Brent petrolü Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 15 sent yükselerek varil başına 70,80 dolara çıktı.

Kontrat haftayı %2,8 kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor. Küresel gösterge Brent petrolü Ocak vadeli WTI’a kıyasla 10,01 dolar primli işlem gördü. Sydney’de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Stratejisti Danial Hynes, İran petrolü için ABD yaptırımlarına getirilen istisnaların fiyatlarda düşüşü hızlandırdığını, hafta sonu OPEC ve Rusya arasındaki toplantının hem çok önemli olduğunu hem de Aralık ayında yapılacak olan OPEC toplantısının tonunu belirleyebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum