Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, Talepteki İyileşme Beklentileriyle 24 Dolarda Yatay Seyrediyor

Koronavirüs pandemisiyle gerileyen petrol fiyatları, bir dizi toparlanma çabalarının ardından Perşembe günü 24 doların hemen altında fiyatlanıyor.
Petrol, Talepteki İyileşme Beklentileriyle 24 Dolarda Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınında aktif vakalar 3 milyon 500 bini aştı ve can kayıpları da 265 binin üzerinde kaydedildi. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla dünya çapında alınan karantina önlemleri ekonomileri baştan aşağı etkiledi.

Söz konusu dönemde petrol fiyatları talep azlığı nedeniyle tarihi düşük seviyelerde seyretti. Özellikle Mayıs vadeli WTI türünden petrol ilk kez sıfırın altında fiyatlanarak tarihi bir olay gerçekleştirmişti. Fiyatlardaki düşüşten sektör devleri ciddi darbeler aldı.

Pazartesi gününden önce 3 günlük bir yükseliş trendine yönelen petrol, ABD – Çin gerilimi ile yeniden yönünü aşağı çevirmişti. Özellikle bu hafta dalgalı seyreden petrol fiyatlarının Mayıs’ta toparlanacağı tahmin edilse de, ayın başında olduğumuz bugünlerde durum pek iyiye gitmiyor.

Çarşamba günkü işlemlerinde kayıplarını artıran petrol, bugün de 24 dolar civarında dünkü seviyesine yakın seyrediyor.
Petrol Fiyatı 7 Mayıs
Kaynak: piyasa.paratic.com

Küresel salgının devam etmesiyle birlikte petroldeki arz – talep dengesizliği de sürüyor. Öyle ki süreç boyunca durdurulamayan üretim aşırı bir arz fazlasına yol açmış, beraberinde tüketicinin azalan talebiyle birlikte fiyatlar en düşükte seyretmişti.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Yatırımcılar son birkaç günde dikkatini fiyatlardaki toparlanma ihtimaline ve en büyük depoların dahi kapasitesini tam doldurmasına çevirince petrol fiyatları 5 günlük kazancını sonlandırarak varil başına 24 dolarda takıldı.

Saat 11:54’te varili 24,21 dolardan işlem gören ham petrol, son 24 saatte %0,63 değer kazandı. GCM Yatırım analistleri petrol analizinde şu ifadelere yer verdi;

“Ham petrol fiyatı 22,70 – 25,40 aralığında yoğunlaşan seyrini sürdürüyor. Gün içerisinde fiyatlamalar, 20 ve 200 periyotluk üssel hareketli ortalamaların desteklediği 21,70 – 22,70 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.”

Öte yandan U.S. Energy Information Administration (EIA) tarafından açıklanan verilere göre, ABD’nin ham petrol stoklarında 15 hafta art arda yükseliş kaydedildi. EIA, Amerikan ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 4,6 milyon varil artarak 532,2 milyon varile çıktığını duyurdu.

ABD Ham Petrol Stok Artışı
Kaynak: Investing

Diğer taraftan ABD’nin petrol depolama ve dağıtım merkezi olan Cushing’de de stoklar artış kaydetti. Ülkedeki benzin tüketiminin geçtiğimiz hafta rekor düzeyde artması ise pandemi sürecinde şaşkınlığa neden oldu. ABD’de bazı eyaletlerin korona önlemlerini gevşetmesi ile birlikte akaryakıta olan talep yükseliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%