Paylaşım

Petrol, Suudi Arabistan Desteğiyle Kayıplarını Sonlandırdı


 

Petrol, Suudi Arabistan cephesinden gelen açıklamadan destek buldu ve kayıplarını durdurmayı başardı. Petrol piyasasının bugünkü seyri ve merak edilenler haberimizde;

Petrol, haftanın başından bu yana yaşadığı değer kayıplarına bugün son verdi. Hatırlanacağı üzere, geçen günkü işlemlerde vadeli petrol kontratları, Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Suhail Al Mazroui’nin açıklamalarının ardından yüzde 1 oranında değer kaybetmişti. Mazroui’nin açıklamalarından öne çıkan bölümlerin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Haftanın üçüncü işlem gününde ise petrol, kayıplarına son vermeyi başardı. Petrolün kayıplarını durdurmasındaki temel neden ise Suudi Arabistan cephesinden gelen açıklamaydı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih yaptığı açıklamada; üretici ülkeler arasında üretimi dondurma konusundaki farklıkların giderek azaldığını belirterek, Tahran’a karşı daha esnek bir tutum sergilemeye başlayacaklarını dile getirdi. Al-Falih’in açıklamalarının detaylarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Vadeli petrol kontratları New York’ta, haftanın üçüncü işlem gününde yatay bir seyir izledi. Hatırlanacağı üzere, geçen günkü işlemlerde vadeli petrol kontratları yüzde 2,7 oranında değer kaybı yaşamıştı.

“OPEC üyeleri, kendi çıkarlarını korumaya çabalıyor”

Sydney’de CMC Markets Baş Piyasa Stratejisti Michael McCarthy, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. McCarthy yaptığı değerlendirmede; OPEC üyelerinin kendi çıkarlarını korumaya çabaladıklarını dile getirerek, bu doğrultuda ortak bir karar alınmasının oldukça zor olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise McCarthy, petrolün varil başına 40 ile 50 dolar aralığına sıkıştığını ve ufukta bu bandın kırılmasına yol açacak bir gelişmenin henüz görülmediğini ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 1 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI, Hong Kong saati ile 11.44’te varil başına 44,66 dolar seviyesine geriledi. Hatırlanacağı üzere WTI, geçen günkü işlemlerde 1,26 dolar değer kaybetmiş ve varil başına 44,67 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ayrıca fiyatlar bu çeyrekte, ortalama olarak 44,80 dolar civarında seyretti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın