Yatırım yapmaya başla!

Petrol Şubat Ayından Bu Yana İlk Haftalık Kaybına Yöneldi

Petrol Şubat Ayından Bu Yana İlk Haftalık Kaybına Yöneldi

Petrol haftanın son işlem gününde kayıplarını giderek derinleştiriyor. Haftanın başlangıcından bu yana düşüşler yaşayan petrol, haftanın son işlem gününde Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nde (OPEC) üretimin artmasının açıklanmasından sonra Şubat ayından bu yana ilk haftalık kaybına yönelmiş durumda. Hatırlanacağı üzer petrol, dünkü işlemlerde ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı petrol stok verileri raporunun ardından yeniden düşüşe geçmişti. Açıklanan raporda, petrol stoklarında bu işlem haftasında 354,8 milyon varil artış olduğu belirtilmişti. Bilindiği üzere ABD’deki petrol stokları son 80 yılın en üst seviyelerinde bulunmakta. Açıklanan stok verilerinin ardından petrol yönünü aşağıya doğru çevirmişti. Bu gelişmenin ardından ise bugün OPEC üyesi Irak ve İran’da görülen petrol artışının etkisiyle kayıplar giderek derinleşiyor.

Vadeli petrol kontratları haftanın son işlem gününde New York’ta yüzde 0,7 oranında düşüş yaşadı. Böylelikle vadeli petrol kontratları bu işlem haftasını yüzde 3,4 oranında kayıpla tamamlamaya yöneldi. Ayrıca OPEC üyesi Irak ve İran’ın petrol üretim miktarları açıklandı. Açıklanan verilere göre iki ülkenin petrol üretimini Mart ayında günlük olarak 64,000 varil arttırdığı belirtildi. Bu açıklamanın ardından petrol kayıplarını giderek derinleştirdi ve Şubat ayından bu yana ilk haftalık kaybına yönelmiş oldu.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında bugünkü işlemlerde 9 sent oranında düşüş yaşadı. Yaşadığı düşüş sonrası WTI haftanın son işlem gününde varil başına 38,25 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Avrupa göstergesi olan Brent Petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında haftanın son işlem gününde 11 sent oranında düşüş yaşadı. Böylelikle Brent Petrol bugün varil başına 40,22 dolar seviyelerine geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum