Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Stokları Beklenenden Fazla Arttı: Fiyatlar Geriledi

ABD ham petrol stokları son hafta 4,5 milyon varil ile beklenenden çok fazla artış gösterirken, fiyatlar yüzde 1’e yakın azaldı.
Petrol Stokları Beklenenden Fazla Arttı: Fiyatlar Geriledi
Yorum

Fırtınanın bir türlü durulmadığı petrol piyasasında, Çarşamba günü fiyatlar bir kez daha yönünü aşağı çevirdi. Bu kez düşüşü tetikleyen faktör stoklardaki artış oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün dün akşam açıklanan verilerine göre ABD ham petrol stokları 4 milyon 520 bin varil artış gösterdi.

Piyasanın beklentisi 200 bin varil artış olmasıydı. Bir önceki hafta ise 1 milyon 270 bin varil düşüş olmuştu.

Stokların beklenenden çok fazla artış göstermesi petrol fiyatlarının gerilemesine yol açtı. Ancak yine de arz endişelerinin devam etmesi bu düşüşü frenledi.

Petrol Fiyatları Yüzde 1’e Yakın Zayıfladı

Petrol Fiyatları Yüzde 1’e Yakın Zayıfladı
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD West Texas Intermediate (WTI) petrolü bu sabah yüzde 0,80 azalışla 84,62 dolardan işlem görüyor. Dün 86 doların üzerine çıktıktan sonra düşüşe geçerek kapanışı 85,32’den yaptı.

Yüzde 0,71 kayıpla 92,86 dolardan işlem gören Brent petrol ise dün 91 dolar sınırına indi. Brent petrol haftalık bazda pozitif bölgede olsa da ABD türü ham petrol negatif fiyatlama gösteriyor.

ANZ Research analistleri yayımladığı bir notta küresel ekonomik yavaşlamanın ve daha sıkı para politikası beklentilerinin son haftalarda petrol piyasasında arz kesintilerinden daha fazla etkili olduğunu bildirdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Kasım ayından itibaren günlük üretimi 2 milyon varil azaltacak. Bunun fiyatları desteklemesi beklenirken, stoklardaki artış ve ABD’nin piyasaya müdahale eden hamleleri yükselişe geçmesini engelliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%