Paylaşım

Petrol Stok Verileri Sonrası Kazanımlarını Genişletti


 

ABD’de açıklanan stok verilerinin piyasaların beklentileri aksine düşüşe geçmesi petrolün kazanımlarını genişletmesine neden oldu. Petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Petrol haftanın dördüncü işlem gününde kazanımlarını sürdürüyor. Bilindiği üzere ABD’deki petrol stok verileri öncesi piyasalarda endişe hakimdi. Bunun nedeni ise stokların son 80 yılın en üst seviyelerine kadar tırmanmış olması. Ancak piyasaların beklentisinin aksine stok verileri bu işlem haftasında zirveden geriledi. ABD’deki Enerji Enformasyon Ajansı’nın bugün açıkladığı verilere göre, petrol stokları 4,94 milyon varil düştü ve petrol üretimi son 11 haftanın 10’unda geriledi. Açıklanan bu verilerin ardından petrol kazanımlarını genişletti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta bugünkü işlemlerde yüzde 1,5 oranında tırmanmayı başardı. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde de vadeli petrol kontratları yüzde 5,2 oranında değer kazanarak, 16 Mart tarihinden bu yana en güçlü yükselişini göstermişti. Ayrıca petrol yeni yılda son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına sıklıkla gerilemesinin ardından ABD’deki üretimin azalması sonrası yeni yıldaki kayıplarının tamamını telafi etme başarısını göstermiş durumda.

“Doha’da anlaşmaya varılması imkansız olmasa da zor!”

Sydney’de CMC Markets Baş Analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı değerlendirmede ABD’deki petrol üretimin azalmasının oldukça önemli bir gelişme olduğunu belirterek, piyasasının bundan olumlu yönde etkilendiğini söyledi. Üretim dondurma görüşmeleriyle ilgili olarak ise Spooner, Doha’da anlaşmaya varılmasının imkansız olmasa da zor olduğunu ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında bugünkü işlemlerde 55 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI bugün varil başına 38,30 dolar seviyesine kadar tırmanmayı başardı.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde 45 sent ya da yüzde 1,1 oranında değer kazandı. Böylelikle Brent petrol varil başına 40,29 dolar seviyelerine kadar tırmandı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın