Paylaşım

Petrol Stok Desteğine Rağmen Haftayı Kayıpla Tamamlıyor


 

Petrol geçen gün ABD'de açıklanan resmi stok verilerinden destek bulup tırmanışa geçmesine rağmen, haftayı kayıpla tamamlıyor. Petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ve merak edilenler haberimizde;

Yaz döneminin gelmesiyle birlikte akaryakıt stoklarının artması petrol piyasasını olumsuz yönde etkiliyor. Petrol haftanın başlangıcından bu yana düşük bir seyir izledi. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde stok verilerinin açıklanmasıyla birlikte petrol piyasasında toparlanmaların görülebileceğini dile getirmişlerdi. Geçen gün ABD’de resmi stok verileri kamuyouna açıklandı. Açıklanan verilerde stoklarda düşüş olduğu belirtildi. Petrol ise bu verilerden olumlu etkilenmesine rağmen haftayı kayıplarla tamamlıyor.

Vadeli petrol kontratları haftanın son işlem gününde New York’ta dengeli bir seyir izledi. Ancak haftanın geneline bakıldığında vadeli petrol kontratları, yüzde 2,5 oranında değer kaybı yaşadı.

“Küresel ekonominin güçlü olmadığı yönünde işaretler artıyor”

Sydney’de Ayers Alliance Securities Şef Yatırım Yetkilisi Jonathan Barratt, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Barratt yaptığı değerlendirmede, yaz döneminde daha fazla arzın geldiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Barratt, küresel ekonominin güçlü olmadığı yönünde işaretlerin giderek arttığını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri şöyle;

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın son işlem gününde 5 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, Hong Kong saati ile 10:47’de varil başına 44,80 dolar seviyesine kadar tırmandı. Hatırlanacağı üzere WTI, geçen günkü işlemlerde yüzde 2,2 oranında değer kaybetmiş ve varil başına 44,75 dolar seviyesine gerilemişti.

Eylül vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın son işlem gününde 14 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası Brent petrol varil başına 46,34 dolar seviyesine tırmandı. Hatırlanacağı üzere Brent petrol, geçen günkü işlemlerde 97 sent değer kaybetmiş ve varil başına 46,20 dolar seviyesine gerilemişti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın