Yatırım yapmaya başla!

Petrol Sondaj Desteğiyle Tırmanışta

Petrol Sondaj Desteğiyle Tırmanışta

Petrol geçtiğimiz hafta yaşanan OPEC ve Rusya arasındaki petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma anlaşmalarıyla dalgalanmalar yaşamıştı. Yeni işlem haftasında ise petrol, ABD’de açıklanan aktif petrol sondaj kuyusu sayısının yaşadığı düşüşten destek buldu. Baker Hughes Inc’in bugün açıkladığı veriler doğrultusunda, aktif petrol sondaj kuyusu yaklaşık altı yıl sonra en düşük seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Bilindiği üzere OPEC’in üretim kotasını aldırmasının ardından küresel arz fazlası endişesi doğmuş ve petrol yaklaşık iki yıldır düşüşler yaşamıştı. Şimdi ise küresel arz fazlasının hâkim olduğu ortama rağmen sondaj kuyularından gelen sevindirici haberin etkisiyle birlikte petrol değer kazandı.

Petrol vadeli kontratları haftanın ilk işlem gününde New York’ta yüzde 1 oranında değer kazandı. ABD’deki aktif petrol sondaj kuyusu ise yüzde 13 oranında azalmış durumda. Ancak bilindiği üzere ABD’deki petrol stokları halen son seksen yılın en yüksek seviyelerinde olan seyrini sürdürüyor. Bu durum ise petrolün rallisinin önündeki en büyük engellerden biri oluyor. Ayrıca bu yıl İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması ve küresel arz fazlasının halen hâkimiyetini sürdürmesinin etkileriyle birlikte petrol bu yılda 30 dolar seviyelerindeki düşük seyrini sürdürüyor.

“Fiyatlar yılsonunda 50 dolara tırmanabilir”

Nijerya’nın Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Emmanuel Ibe Kachikwu, bugün petrolün seyir tablosuyla ilgili olarak oldukça çarpıcı bir açıklama yaptı. Kachikwu yaptığı değerlendirmede, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmaya yönelik tekliflerinin uygulanabileceğini söyledi. Bu uygulama sonrası ise petrolün seyrinde toparlanmaların görüleceğini belirten Kachikwu, petrol varil fiyatlarının yılsonunda 50 dolara kadar tırmanacağını ifade etti.

“Petrol 30 doların üzerinde oldukça istikrarlı”

Melbourne’de IG Ltd. Analisti Angus Nicholson, petrolün seyir tablosu ve ilk işlem haftasında yaşanan değer kazanımlarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson açıklamasında, sondaj kuyularında görülen azalmaların petrolün seyir tablosuyla ilgili olarak önemli kazanımların elde edilmesine neden olduğunu söyledi. Petrol varil fiyatlarının 30 doların üzerindeki seyrinin oldukça istikrarlı bir şekilde sürdüğünü belirten Nicholson, satış dalgasındaki en kötü senaryonun artık geride kaldığını ifade etti.

Petrol piyasasının seyir tablosu ise şöyleydi;

Avrupa göstergesi olan Brent petrol, ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde yüzde 1,7 oranında değer kazandı. Bu kazanımlarla birlikte Brent petrol bugün varil başına 35,68 dolar seviyelerine kadar tırmandı.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) ise bugünkü işlemlerde Nymex piyasasında 34 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI bugün varil başına 33,12 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum