Yatırım yapmaya başla!

Petrol Son Bir Yılın En İyi Aylık Performansına Yöneldi!

Petrol Son Bir Yılın En İyi Aylık Performansına Yöneldi!

Petrol piyasası bu işlem haftasında genellikle sakinliğini korudu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz işlem haftasında petrol piyasasında oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya petrol piyasasına istikrarı getirebilmek adına Katar’ın başkenti olan Doha’da bir araya gelmişlerdi. Ancak piyasaların beklentisi gerçekleşmemiş ve üretim dondurma anlaşması sağlanamamıştı. Doha görüşmelerinin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz işlem haftasında yaşanan bu gelişmenin ardından petrol bu işlem haftasına kayıpla başlangıç gerçekleştirdi. Petrolün haftaya düşüşle başlamasının temel nedeni ise Orta Doğulu petrol üreticisi ülkelerin üretimi tırmandırdığı söylentisi oldu. Ancak ilerleyen günlerde ABD’de açıklanan stok verileri raporu petrolün yeniden yönünü yukarıya doğru çevirmesinin önünü açtı.

Açıklanan verilere göre ABD’deki petrol stokları Ekim 2014 tarihindeki seviyeye kadar geriledi. Bu verilerin ardından petrol kazanımlarını her geçen gün kademeli olarak arttırdı ve 45 doların üzerinde tutunmayı başardı. Vadeli petrol kontratları bu ay yüzde 19 oranında oldukça önemli bir kazanım elde etti. Haftanın son işlem gününde ise vadeli petrol kontratları yüzde 0,9 oranında düşüş yaşadı. Ancak önceki üç seansa bakıldığında vadeli petrol kontratları yüzde 8 oranında önemli bir tırmanış gerçekleştirmeyi başarmış durumda. Yaşanan bu gelişmeler sonrası petrol son bir yılın en iyi aylık performansına yöneldi.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında haftanın son işlem gününde 40 sent oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI varil başına 45.63 dolara geriledi.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında haftanın son işlem gününde 45 sent ya da yüzde 0,9 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası Brent petrol varil başına 47.69 dolar seviyesine geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum