Paylaşım

Petrol Şirketi Yöneticileri Norveç’te Bir Araya Geldiler


 

Petrol şirketlerinin yöneticileri Norveç’te bir araya gelerek oldukça önemli bir zirve gerçekleştirdiler. Bu önemli zirvede yaşanan gelişmeler ve merak edilenler haberimizde;

Petrol fiyatlarında görülen yüksek volatilite, bilindiği üzere yaz aylarında giderek tırmanmış durumda. Petrol fiyatlarının yeniden dibe çekilmesi ise büyük petrol şirketlerinin oldukça zor günler yaşamasına neden oluyor. Petrol fiyatlarında yaşanan dengesizliği ve şirketlere olan maliyetlerini görüşmek üzere, petrol şirketlerinin üst düzey yöneticileri geçen gün Norveç’te bir araya geldiler. Petrol fiyatları önümüzdeki ay Cezayir’de gerçekleştirilecek olan toplantı öncesi piyasanın dengeye ulaşacağına yönelik destekle birlikte dört hafta içerisinde yüzde 19 oranında yükselmiş durumda bulunuyor.

Petrol şirketlerinin üst düzey yöneticileri yaptıkları değerlendirmelerde, geçen iki yıl içerisinde petrolün oldukça sert düşüşler yaşadığını ve kritik seviyelere kadar gerilediğini dile getirdiler. Kısa ve orta vadede volatilitenin etkili olmaya devam ettiğini dile getiren yöneticiler, petrol piyasasının zor günler yaşadığını ifade ettiler. Açıklamalarının devamında ise yöneticiler, petrol fiyatlarının yaklaşık üç hafta önce ayı piyasasına girdiğini ve sektörün bu gelişme sonrası sürekli tetikte kaldığını vurguladılar.

ConocoPhillips CEO’su Ryan Lance ve Wintershall AG. Avrupa ve Orta Doğu Araştırma ve Üretim Birimi Yöneticisi Martin Bachmann, Norveç’te gerçekleştirilen zirve ile ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundular. Lance ve Bachmann’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Piyasa dengelenmesi 2017 yılına kadar devam edecek”

Geçtiğimiz gün gerçekleşen zirve ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Lance, petrol piyasasında görülen volatilitenin etkisini sürdürmeye devam edeceğini söyledi. Piyasa dengelenmesinin 2017 yılına kadar devam edeceğini dile getiren Lance, ABD’de açıklanan stok verilerinde görülen yükselişlerin petrolü baskıladığını ifade etti.

“Volatilite kontrol edilemez noktalara kadar yükseldi”

Bachmann ise yaptığı açıklamada, yaz aylarının gelmesiyle birlikte piyasada görülen volatilitenin kontrol edilemez noktalara kadar yükseldiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Bachmann, önümüzdeki günlerde piyasanın Cezayir toplantısından destek bulacağını ve bir dengeye ulaşacağını dile getirdi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın