Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Rusya’ya Avrupa Ambargosuyla 3 Ayın Yükseğinde!

Avrupa Birliği'nin Rus petrolüne ambargoda anlaşması, petrol piyasalarını hareketlendirdi. Arz endişeleriyle petrol savaş zirvelerine yaklaştı. İşte son durum...
Petrol Rusya’ya Avrupa Ambargosuyla 3 Ayın Yükseğinde!
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle sert yükselen ve son yılların en güçlü seviyelerinde kalan petrol, bugün yaklaşık 3 ayın zirvesine çıktı. Yükseliş, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne ambargoda anlaşmasıyla yönlendirildi.

Dünkü kazanımlarını genişleten ABD tipi ham petrol de Brent türü de yüzde 1’in üzerinde arttı. Rus petrolüne yasakla hareketlenen piyasalarda son durum ve gelişmeler dikkat çekti.

Petrol 3 Ayın Zirvesinde!

Petrol 3 Ayın Zirvesinde!
KAYNAK: Paratic.piyasa.com

ABD tipi ham petrol, bugün Avrupa’nın Rusya’ya petrol ambargosuyla sert yükseldi. Dün tırmanışı sürdürerek 117 doları deneyen ham petrol, en son bu seviyede işlem gördükten sonra bugün 119 doları test etti.

Yazım sırasında yüzde 1’in üzerinde artıda hareket eden ham petrol, böylece Mart başından sonra en yüksek seviyeye çıktı. Emtia ürünü, işgal sırasında Rusya’ya yönelik arz endişeleriyle 130 dolara kadar tırmanmış ve son yılların en güçlü değerlerine ulaşmıştı.

Bugünkü yükselişle Mart zirvelerine yaklaşan ham petrol, bir haftada yüzde 8’e yakın arttı.

Benzer şekilde Brent petrol de AB’nin yaptırımı kaynaklı yukarı yönlü baskılarla dünkü kazançlarını artırdı. Haftanın ilk gününde 120 doları aşan Brent petrol, bugün 122 doların üzerine çıktı. Böylelikle Mart’ın son haftasından bu yana zirveyi kaydetti.

2 ayın yükseğindeki Brent türü, 7 Mart’ta kırdığı rekorda 140 doları görmüştü. Son gelişmelerle emtia ürününün haftalık kazancı yüzde 7’e ulaştı.

Petrol AB’nin Rusya Ambargosuyla Yükseldi

Uzun süredir Rus petrolüne yasak getirmeye çalışan Avrupa Birliği, sonunda üye devletlerle anlaşmaya vardı. Dün gece yapılan açıklamaya göre AB bu yıl sonuna kadar Rus petrolünün yüzde 90’ını yasaklamak için anlaşmaya vardı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üyelerin Rusya’ya yönelik altıncı yaptırım paketinde anlaşmalarından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Bu adımın gelecek için önemini vurgulayan Leyen, aynı zamanda Ukrayna’ya 9 milyar euro değerinde yeni bir finansmana işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%