Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol, Powell’ın Konuşması Beklenirken Kayıplarını Uzatıyor

Küresel ekonomiden gelen beklenti altı veriler ve FED Başkanı Powell’ın açıklaması beklenirken, petrolde düşüş sürüyor.
Petrol, Powell’ın Konuşması Beklenirken Kayıplarını Uzatıyor
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, ekonomilerden gelen hayal kırıklığı yaratan veriler ve yatırımcıların faiz oranlarına ilişkin ipuçları için ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü yapacağı konuşmayı beklerken düşüyor.

Brent petrol günlük bazda yüzde 0.2’den fazla düşüşle 82 dolar seviyesine geriledi. Ham petrolün varil fiyatı ise 78 dolarda bulunuyor. Son dönemde yapılan üretim kesintileri petrolde artış getirmiş ve fiyat bu ayın başında 84 dolara kadar çıkmıştı.

Analistler, Çarşamba günü yapılan bir dizi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) anketinden elde edilen imalat verilerinin dünya genelinde ekonomilerin sağlığına ilişkin kasvetli bir tablo çizdiğini ve talep endişelerini artırdığını söyledi.

Ham petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Japonya , Ağustos ayında fabrika faaliyetlerinin üst üste üçüncü ayda da küçüldüğünü bildirdi . Euro Bölgesi’ndeki ticari faaliyetler de özellikle Almanya’da beklenenden fazla düşüş gösterdi. Britanya ekonomisinin bu çeyrekte küçülmeye hazır olduğu ve bu durumun onu resesyona girme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı görülüyor.

ABD’de iş faaliyetleri Ağustos ayında durgunluk noktasına yaklaştı ve büyüme Şubat ayından bu yana en zayıf seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’ndan politika yapıcılar, enflasyonist baskılardaki düşüşe rağmen daha uzun süre yüksek faiz oranı konuşmalarının hakim olabileceği Jackson Hole’a etkinliğini bekliyor.

Acme Yatırım Danışmanları İcra Direktörü ve Baş Stratejisti Sugandha Sachdeva, petrol fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskının büyük ölçüde, olumsuz PMI okumalarının yanı sıra talepteki potansiyel düşüş ve artan petrol arzına ilişkin endişelerden kaynaklandığını söyledi.

Sachdeva, ham petrolün varil başına 83 dolar seviyesindeki önemli direnç noktası göz önüne alındığında, petrol fiyatlarının olumsuz bir eğilimle işlem görmeye devam edeceğini ettiklerini belirtti.

Fiyatların bir miktar toparlanma gösterebileceğini, ancak yakın vadede varil başına 74 dolar civarındaki daha düşük seviyelerin test edilebileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın