Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Piyasasında Volatilite Dönemi Yaklaşıyor

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, petrol piyasasına ilişkin yaptığı gündem değerlendirmesinde, volatilitenin hakim olduğu bir dönemden geçeceğimizi söyledi.
Petrol Piyasasında Volatilite Dönemi Yaklaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasına ilişkin değerlendirme yapan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, fiyatların son bir yıla göre 20-25 dolar düştüğünü ve volatilitenin hakim olduğu bir dönemden geçeceğimizi söyledi.

Fiyatların düşüş eğilimi göstermesinin Türkiye gibi cari açık sorunu yaşayan ülkeler için sevindirici bir haber olduğunu belirten Birol, küresel ekonominin geride bıraktığımız birkaç yıla göre daha zayıf bir büyüme gösterdiğini, bu durumun ise enerjiyi derinden etkileyeceğini yorumladı.

IEA Başkanı Fatih Birol, son 10 yılda dünya petrol talebinin yaklaşık yarısının Çin’den geldiğini söyledi.

Çin ekonomisinin son 30 yılın en yavaş büyümesini gerçekleştirdiğini, bu yavaşlığın ise enerji piyasalarını etkileyeceğini dile getiren Birol, bir diğer faktör olarak jeopolitik gerilimleri gösterdi. Enerji piyasalarının jeopolitik gerilimlerden de fazlasıyla etkilendiğini, 13 yıldır katıldığı Davos’ta bu yılki kadar jeopolitik gelişmelerin küresel ekonomiye ve diğer tüm sektörlere damgasını vurduğu başka bir yıl görmediğini aktardı.

Bu gelişmeler arasında ise; ABD – Çin ticaret görüşmeler, Avrupa Birliği – İngiltere Brexit süreci, Venezuela ve Ortadoğu’daki gelişmelerin yer aldığını anlattı. Bu gelişmelerin enerji piyasaları üzerinde de doğrudan etken olduğunu fakat şu an ABD ve Irak petrollerindeki üretim artışının piyasaları rahatlattığını ifade etti.

Şu an 65 dolar civarında seyreden petrol fiyatlarının son bir yıl içerisinde 20-25 dolarlık düşüş kaydettiğini hatırlattı.

Bu durumun enerjide dışa bağımlı ve cari açık sorunu olan ülkeler için olumlu bir gelişme olduğunu fakat, petrol piyasasında volatilite döneminin yaklaştığını sözlerine ekledi. Enerji piyasalarındaki genel beklentilerini paylaşan Birol; Asya başta olmak üzere küresel boyutta kömür talebinde artış olduğunu, Amerika’nın kaya gazında iç talebi karşılamalarının yanında ihracat yapabilecek düzeye geldiğini, Katar’ın da LNG açısından zengin bir hale geldiğini söyledi.

Bu durumun dünyanın çok fazla gaza kavuşacağı anlamına geldiğini ekledi. Dünyanın genelinde özellikle güneş ve rüzgar olmak üzere yenilebilir enerji kaynaklarına yönelindiğini anlatan Birol, 2018 yılında kurulan santrallerin yarısından fazlasını bu enerji kaynaklarının oluşturduğunu söyledi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Bu güce sahip olmamıza karşın yaşanan finansman sorunları nedeniyle Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinde birtakım problemlerin yaşandığını belirtti. Elektrik talebinde hızla artış olduğunu, sektörün finansal olarak sürdürülebilir olmasının çok önemli olduğunu dile getiren Fatih Birol, bu nedenle Türkiye’nin elektrik piyasasında atacağı adımların oldukça önemli olduğunu aktardı.

Maliyetlerle fiyatlar arasındaki dengenin kurulması hususunda güzel gelişmelerin olduğunu fakat daha yenilerine ihtiyacımız olduğunu kaydetti. Ülke olarak en önemli ekonomik sorunumuzun enerji olduğunu söyleyen Birol, dışa bağımlılığın azaldığı, çevre ile uyumlu, enerji sektörünün finansal olarak sürdürülebilir olmasının sağlandığı, herkese hayat sunan ve üretimin arttığı bir dönemin yaşanmasını umut ettiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu