Yatırım yapmaya başla!

Petrol Piyasasındaki Riskler Her Geçen Gün Artıyor!

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, petrol piyasasındaki riskleri herkesin görmesi gerektiğini ve tehlikeli bölgeye doğru ilerlediğini söyledi.
Petrol Piyasasındaki Riskler Her Geçen Gün Artıyor!

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, dün yaptığı konuşmada petrol talebinde odak nokta olarak sadece otomobillerin gösterilmemesi, asıl itici gücün petrokimyasallar olduğunu belirtmişti. Sektördeki olumsuz durumları paylaşan Birol, petrol piyasasındaki risk söylemlerini yineledi. Petroldeki talebin güçlü olduğunu belirten Birol, herkesin riskleri görmesi gerektiğini ve piyasanın gittikçe tehlikeli bölgeye girdiğini söyledi.

Fatih Birol sektör hakkında yaptığı değerlendirmede, petrol piyasasının çok sıkı olduğunu ve pahalı enerjinin geri döndüğünü belirtti.

Fiyatların küresel ekonomiye zarar verdiği uyarısında bulunan IEA Başkanı, OPEC ve diğer büyük üreticilere, üretimi artırma çağrısında bulundu. Piyasanın tehlikeli bölgeye girdiğini ve hep birlikte rahatlatmamız gerektiğini söylerken, bu durumun şimdilik ithalatçılar için kötü haber olduğunu fakat ilerleyen günlerde üreticiler için de geçerli olacağını ifade etti.

IEA geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, yükselen ham petrol fiyatlarının, üreticilerin arzı artırma yönünde adım atmaması durumunda, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden bazılarında talebi düşürebileceğini belirtmişti. En büyük OPEC üreticisi olan Suudi Arabistan’ın üretimi artırma yönündeki çabalarının memnuniyetle karşılandığı ifade edilirken, diğer taraftan piyasa darlığının süreceği yorumlandı.

Birol, önemli üreticilerinden büyük çaplı adımlar gelmemesi halinde bu yılın son çeyreğinin çok zor geçeceğini belirtti.

Söz konusu uyarılar OPEC’i birkaç üyenin ihracatındaki sert düşüşten kaynaklanan açığı kapatmakta zorlanmasından dolayı fiyatların Ağustos ayından bu yana %20 artırılmasının ardından yapılırken, ABD’nin Kasım ayında devreye sokacağı İran yaptırımlarının yaklaşması ile üretimin beklenenden daha hızlı düşüş gösterdiği bildirildi. Petrolde talebin halen çok güçlü olduğunu söyleyen Birol, İran’da aşağı yönde gitmesinin yanında, Venezuela’da büyük oranda düşüş gösterdiğini, yakın zamanda ise günlük 1 milyon varilin altına ineceğini bildirdi.

Petrol Emtiasındaki Fiyat Değişimlerini Görmek için Tıklayın

İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh de, önümüzdeki aylarda petrol piyasasında çok ağır kıtlık olacağını söylemişti.

Önümüzdeki aylarda çok ciddi petrol sıkıntısı yaşanacağını söyleyen Bakan Zanganeh, bu duruma yüksek fiyatların ve arz açığının sebep olacağını belirtti. Petrol fiyatlarındaki son değişimlerden de bilgi vererek haberimizi toparlayacak olursak, TSİ 16:00 itibarıyla Brent petrol varil başında 84,57 dolardan, ham petrol ise 74,24 dolardan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum