Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Orta Doğu’da Artan Gerilim ile Kazancını Üçüncü Haftaya Taşıyor

İsrail ile Hizbullah arasında askeri çatışmaya işaret eden işaretlerin artmasıyla petrol fiyatları yükselirken, OPEC üyesi İran ile karşı karşıya gelme korkuları da artıyor.
Petrol Orta Doğu’da Artan Gerilim ile Kazancını Üçüncü Haftaya Taşıyor
HABER GİRİŞ

Ham petrol İsrail ile İran destekli milis grubu Hizbullah arasındaki savaş korkularının artmasıyla birlikte art arda üçüncü haftalık kazancına yöneldi. Ham petrol varil fiyatı 81 dolar yakınlarında bulunuyor. Brent petrol ise yazım itibarıyla 84 dolarda işlem görüyor.

Fiyatlar böylece son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Ham petrol haftalık bazda yaklaşık yüzde 1,2, Haziran ayında ise yüzde 6’ya yakın arttı.

Ham petrol haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

RBC Capital Markets’a göre, İsrail ile Hizbullah arasında askeri bir çatışmaya işaret eden işaretler petrol fiyatlarını yükseltirken, OPEC üyesi İran ile ham petrol arzını aksatabilecek bir çatışma korkusu da artıyor.

Pentagon, çatışmaların tırmanması ve İsrail ile Hizbullah arasındaki sınır ötesi çatışmaların yoğunlaşması üzerine Amerikalıların tahliyesine hazırlanmak için askeri varlıklarını Lübnan’a daha yakın bir bölgeye taşıdı. Üç ABD savunma yetkilisi, Dışişleri Bakanlığı’nın ABD vatandaşlarına Lübnan’a seyahatlerini ciddi şekilde yeniden değerlendirmeleri çağrısında bulunduğunu bildirdi.

RBC Capital Markets’a göre, olası bir savaş durumunda Hizbullah İsrail’in açık denizdeki gaz operasyonlarını hedef alabilir ve İsrail de İran’ın petrol tesislerine saldırabilir. Firma ayrıca, İran’ın Hürmüz Boğazı’ndaki tankerlere saldırması veya Suudi Arabistan ile gerilimi artırarak krallığın petrol tesislerine zarar vermesi riskinin de mevcut olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

RBC’nin küresel emtia stratejisi başkanı Helima Croft, İran-Suudi detantı sürse bile, savaşın mevcut sınırların ötesine yayılması durumunda bölgesel enerji kaynakları ve diğer önemli ekonomik varlıklara yönelik riski göz ardı edemeyeceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın