Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları OPEC’in Üretim Kesintisine Devam Kararıyla %6 Yükseldi

OPEC toplantısında arz kesintisinin nisan ayına kadar aynı şekilde devam edeceği kararı alındı. Brent petrol açıklama sonrası 68 dolara dayandı.
Petrol Fiyatları OPEC’in Üretim Kesintisine Devam Kararıyla %6 Yükseldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), piyasalar için kritik önemde olan aylık toplantısını gerçekleştirdi. Üretim kısıntısı miktarında karar değişikliği yapılmadı. Suudi Arabistan’ın ise gönüllü ek kesinti kararına devam edeceği bildirildi. Gelişme sonrasında petrol fiyatlarında sert yükseliş oldu.

Batı Teksas petrolü yüzde 6’ya yakın artışla 65 dolar seviyesine dayandı.
Petrol 64 Doları Aştı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

ABD türü ham petrolün varili saat 20.18’de %5,76 artışla 64,81 dolardan işlem görüyor. Brent petrol ise %5,45 yükselişle 67,75 dolarda seyrediyor. Ham petrol 6 Ocak 2020’den bu yana ilk kez 64 doların üstünü gördü. Bu yükselişin ardından haftalık değişimi %1,81, aylık %15 ve yıllık %27 artış şeklinde kaydedildi.

OPEC’in aylık toplantısı Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman ve Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak başkanlığında video konferans şeklinde yapıldı. Nisan ayına kadar üretim kesintisi kararının aynı şekilde devam edeceği konusunda mutabakata varıldı.

Abdulaziz bin Selman, ocak ayından bu yana petrol piyasasında iyileşme olduğunu söyledi. Eskiye kıyasla toparlanma olduğunu belirten Novak, piyasada salgın nedeniyle belirsizliklerin devam ettiğini aktardı.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo ise Suudi Arabistan’ın gönüllü ek kesinti kararına devam etmesini takdir etti. Piyasaların aşı uygulamaları, hükümetlerin mali teşvikleri ve arz azaltılması sayesinde toparlandığını ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum