Yatırım yapmaya başla!

Petrol OPEC Sonrası Yükselişini Sürdürüyor

Petrol fiyatları, OPEC ülkelerinin üretim kısıntısında mutabakata varmasından sonra kazançlarını sürdürdü. Petrol cephesinde son gelişmeler şöyle...
Petrol OPEC Sonrası Yükselişini Sürdürüyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC )üyesi ülkeler, dün Viyana’da 173. olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, petrol üretim kısıntısına devam edilmesi kararı çıktı. Petrol fiyatları, arz fazlasını gidermek için üretim kısıntılarına 2018 sonuna kadar devam edilmesi kararının ardından yükselişini sürdürdü ve üst üste üçüncü ayı da kazançla tamamladı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta %0,2 yükseldikten sonra %0,4 daha değer kazandı.

Viyana’da gerçekleşen toplantıya, 14 OPEC üyesi ülkenin petrol ve enerji bakanları katıldı. Anlaşmaya bu defa daha önce muaf tutulan OPEC üyeleri olan Libya ve Nijerya da dahil edildi. Günlük üretilen petrol miktarının 1,8 milyon varil kısılmasına karar verildi. Bu şekilde stokların piyasayı aşırı ısıtmadan beş yıllık ortalamasına düşürülmesi hedefleniyor.

Petrol fiyatları üretim kısıntısına devam edilmesi konusundaki beklenti ile Eylül başından bu yana %21 artış gösterdi.

Petrol fiyatlarındaki bu artışta, OPEC ülkelerinin üretim kısıntısına Mart ayına kadar devam edeceğine yönelik beklentinin payı oldu. ABD’de petrol üretimi kaya petrolü üreticilerinin yükselen fiyatlardan faydalanmak amacıyla üretimi artırmaları ile birlikte rekor seviyeye çıktı. Üretimdeki bu artış OPEC ve Rusya’nın arz çabalarını önünde bir engel teşkil etti.

Şubat vadeli Brent petrol 23 sent yükselerek varil başına 62,86 dolara yükseldi.

Ocak vadeli kontrat 46 sent artışla varil başına 63,57 dolara gelirken, petrol fiyatlarındaki her yükseliş Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyor. 23 Kasım’da yapılan düzenlemede benzin fiyatlarında 8-10 lira arasında zam yapılmıştı. Bunun yanında dolar kurundaki rekor yükselişler de akaryakıt fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Öyle ki, neredeyse gün aşırı zam haberi alır olduk.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü 21 sent yükselerek varil başında 57,61 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %21 altında seyrediyor. Sydney’de Fat Prophets emtia analisti Davic Lennox, petrol fiyatlarında daha fazla bir yükseliş beklemediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum