Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol OPEC Sonrası 57 Dolar Seviyesinde

OPEC, 2018 yılı için günlük petrol üretimi tahminlerini yükseltti. Ham petrol OPEC sonrasında 57 dolar seviyesinden işlem görüyor. İşte detaylar...
Ham Petrol OPEC Sonrası 57 Dolar Seviyesinde

Petrol, OEPC’in 2018 yılına ilişkin petrol talebi tahminini artırması üzerine varil başına 57 dolar seviyesinden işlem görüyor. OPEC’in tahminlerini revize etmesi, petrol piyasasındaki toparlanmanın daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceğinin sinyalini veriyor.

New York’ta işlem gören petrol vadeli kontratları, Pazartesi gün 2 sent yükseldi, bugün ise çok fazla değişiklik göstermedi.

OPEC, yayımladığı aylık raporda 2018 yılındaki petrol talebini karşılamak için üretilmesi gereken petrol tahminini revize etti. Günlük üretilmesi gereken petrol 400 bin varil artırarak 33.4 milyon varile çıkardı. Nymex piyasasında işlem gören Aralık vadeli WTI petrol, OPEC sonrasında varil başına 56.63 dolardan işlem görüyor. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %38 altında gerçekleşti. Söz konusu fiyatlar geçtiğimiz hafta %2 artarak, art arda beşinci haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

OPEC Genel Sekreteri, Mohammed Barkindo, dün Abu Dhabi’de yaptığı toplantıda piyasanın yeniden dengeye ulaşması için üretim kısıntılarının tek çare olduğunu söyledi.

Barkindo, piyasanın tekrardan eski dengeli haline kavuşabilmesi için üretim kısıntısına gitmenin tek uygulanabilir seçenek olduğunu söyledi. Önümüzdeki yıl için revize edilen miktar, 2017 yılının üçüncü çeyreğindeki üretiminin 670 bin varil üzerinde bulunuyor. OPEC ve diğer ülkelerin arzı kısıtlı tutmayı devam ettirmesi durumunda, küresel stokların 2018 yılında daha da gerileme yaşaması tahmin ediliyor.

CMC Markets analisti Ric Spooner, petrol piyasasındaki duraklamanın altında yatan sebepleri anlattı.

Spooner, Ortadoğu ve Suudi Arabistan’da yaşanan gelişmelerin petrol fiyatları üzerinde baskı yarattığını, bu durumun bekle ve gör politikasını yansıttığını ifade etti. Suudi Arabistan’da 4 Kasım’da başlayan yolsuzluk operasyonunda aralarında prens ve bakanların da bulunduğu 200’den fazla kişi gözaltına alındı. Ülkedeki gerilim devam ederken, bu durumun petrol fiyatları üzerinde belirleyici olduğu düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum