Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol OECD’nin Büyüme Beklentisi ve Talep İyimserliğiyle Yükseliyor

Petrol fiyatları, OECD’nin küresel ekonomiye dair büyüme tahminini yükseltmesi ve dünya genelinde seyahatlerde artış beklentisiyle %1 artıda işlem görüyor.
Petrol OECD’nin Büyüme Beklentisi ve Talep İyimserliğiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ham petrolün varil fiyatı geçen hafta 67 doları aşarak, 2018 yılının Ekim ayından bu yana en yükseğe çıktı. Yeni haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketini sürdüren fiyatlar, tüm dünyada salgına bağlı seyahat kısıtlamalarının kaldırılmaya başlanmasından destek buluyor.

ABD türü ham petrolün varili saat 14.00’te %1,01 artışla işlem görüyor.
Ham Petrol 67 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 66,32 dolardan kapanan ham petrol, 31 Mayıs işlemlerinde 66,41 – 67,31 arasında hareket etti. Son haftalarda fiyatlar üzerinde en büyük negatif etki Hindistan kaynaklı oldu. Kalabalık nüfusuyla büyük tüketiciler arasında yer alan Hindistan’da, günlük vaka sayıları azalmaya başladı.

Bu durum talep görünümünü pozitif etkilerken, Pazartesi günü Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) raporu da küresel talebin artacağına dair beklentileri artırdı. Raporda dünya ekonomisi için büyüme tahmini %5,6’dan %5,8’e yükseltildi.

Petrol piyasası son gelişmelerden aldığı destekle, Pazartesi günü %1 primli seyrediyor. Brent petrol %1,21 artışla işlem görürken, gün içinde 69,8 dolara kadar çıktı.

Analistler kısa vadede fiyatlarda yükselişin devam etmesini bekliyor. Venbey Yatırım Batı Teksas türü için 65,50 – 66,00 bölgesini destek, 67,10 – 68,00 bölgesini direnç seviyeleri olarak takip ediyor.

Piyasalar Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı ülkelerin bu hafta yapacağı toplantıya odaklandı. Üretim konusunda alınacak kararlar yakın vadede fiyatlar üzerinde belirleyici olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu