Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Tıpkı Lehman Brothers Zamanında Olduğu Gibi Fiyatlandı

Standard Chartered'in emtia araştırmaları başkanına göre; petrol küresel mali kriz zamanında olduğu gibi bir fiyatlanmaya sahip.
Petrol Tıpkı Lehman Brothers Zamanında Olduğu Gibi Fiyatlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Standard Chartered emtia araştırmalarının başında bulunan isme göre; petrol işlemleri, küresel mali krizin derinliği ile mevcut ABD ekonomik koşullarının tam eşdeğerinde neredeyse tamamen fiyatlanma yaşayarak ileriye gitti. Brent ve ABD West Texas Intermediate ham vadeli işlemlerinin Nisan sonunda 2019 zirvelerine ulaşmasından bu yana neredeyse yüzde 20 düştü.

Brent ve WTI vadelilerindeki düşüş, petrol tüketimini etkilemeye başlayan ekonomik krizin yoğunlaşarak korkularını daha da aşağı çekti.

Brent ve WTI Düşüşü Fiyatları Aşağı ÇektiYorum; enerji piyasası katılımcılarının son zamanlarda yapılan şatışların, petrol talebinin kötüleştiğini gösterebilecek bir yükselişe neden olduğu konusunda giderek daha fazla endişe duydukları bir zamanda geldi.

Standard Chartered’den Paul Horsnell, enerji piyasasının gerçekten yaşanmakta olduğundan çok daha kötü bir sonuçta fiyatlandığını söyledi. Lehman’ın sonundaki rakamlar kadar şiddetli bir fiyat aldıklarını da sözlerine ekledi.

Yatırım bankası geçen haftaki notunda, en son Enerji Bilgi İdaresi raporunun son derece zayıf bir veri akışına devam ettiğini de söyledi.

Standard Chartered Petrol YorumuBu ayın başlarında yayımlanan stok raporunda ham petrol, benzin stokları ve damıtıklarda güçlü bir artış kaydedildi. Tahtanın karşısındaki artışlar, pazarı şaşırttı ve ham petrol vadelilerinde haberler azalışa geçti.

Standard Chartered son derece istisnai bir şekilde zayıf olan petrol verisi çalışmasının “Lehman Brothers anı” olarak yorumlanması gerektiğini söyledi. Bu, ünlü yatırım bankasının on yıl önce küresel finansal piyasalarda erimeye yol açan şok çöküşünü ifade ediyor.

Standard Chartered, piyasanın her hafta aldığı yönü ölçmek için -100 ile +100 arasında değişen “boğa-ayı endeksini” yayınlar.

Standard Chartered Boğa-Ayı EndeksiBanka, Perşembe günü yayınlanan bir araştırma notunda, “ABD petrol verisi boğa-ayı endeksi, -96,7’yi kaydetti, sadece iki hafta öncesinin -100 okumasından biraz daha iyi,” dedi. Bankanın dört haftalık ortalamasının -79,4 olduğunu belirterek, beş yıl aralığının çok altına indiğini belirten Standard Chartered, Lehman Brothers’ın çöküşünden hemen sonra dört haftalık bir negatif hareket olmadığını söyledi.

Horsnell, bu durumun petrol piyasasının havası hakkında da bilgiler verdiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi. Horsnell, “Çok ateşli, talep konusunda çok endişeli, hem aşması hem de aşması çok muhtemel ve aslında nispeten küçük başlıklar ve verilerdeki küçük değişiklikler konusunda uzun bir yol kat edecek,” ifadelerini kullandı.

Brent tipi ham petrol, bu sabah %0,3 oranında artışla 62,51 dolar seviyesinden işlem görürken, WTI %1 artışla 53,79 dolardan alıcı buldu.

Brent Yüzde 0,3 YükseldiPVM Petrol Ortakları kıdemli analisti Tamas Varga, bugün yayımladığı bir araştırma notunda, “Petrol piyasasındaki son yüzde 20 değer kaybı esas olarak borsa hissiyatından kaynaklandı ve ciddi fiziksel gerginliğe rağmen geldi. Belirsizlik ve oynaklık hüküm sürmeye başladı ve ani fiyat görünümü net bir şey değil,” dedi.

OPEC ve müttefiklerinin Haziran ayının sonlarında veya Temmuz ayının başlarında bir araya geldiklerinde arzı durduracakları beklentisi, petrol fiyatlarının bugünkü işlemlerde yükselişine yardımcı oldu. Topluluğun OPEC+ olarak bilinen Orta Doğu egemen grubu, yılın başından beri sarf malzemelerinin stopajına devam edilip edilmeyeceğine karar verecekler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu