Yatırım yapmaya başla!

Petrol ve Kurdaki Artış Doğal Gaz Fiyatlarına Zammı Kaçınılmaz Kılıyor

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, doğal gaz fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. İşte detaylar;
Petrol ve Kurdaki Artış Doğal Gaz Fiyatlarına Zammı Kaçınılmaz Kılıyor

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılının Ocak – Haziran döneminde (I. Dönem) ilişkin elektrik ve doğal gaz fiyatlarını açıkladı. GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan ise petrol ve kurun yüzde 50 civarındaki yükselişin doğal gaz fiyatlarında zammı kaçınılmaz kıldığını söyledi. Son dönemde görülen artışların, önümüzdeki dönemde doğal gaz fiyatlarına yansıyacağını belirtti ve yüzde 15’lik bir orana işaret etti.

TÜİK verilerine göre; son 6 ayda 1 kWh elektrik için konutlarda 45 kuruş ödenirken, sanayide 30,2 kuruş ödendi.

TÜİK Elektrik Kullanım Verileri

Konutlarda 1 kWh elektrik için tüketiciler, 2018 yılının ilk döneminde en küçük tüketim aralığı olan 1000 kWh’nin altında ortalama 45,4 kuruş, en büyük tüketim aralığı olan 15000 kWh ve üstünde ise ortalama 44,2 kuruş ödediler. Sanayide ise aynı dönemde en küçük tüketim aralığı olan 20 MWh altındaki tüketiciler 1 kWh için ortalama 34,9 kuruş, en büyük tüketim aralığı olan 150.000 MWh üstündeki ise ortalama 26,6 kuruş ödediler.

Son 6 ayda 1 m3 doğal gaz için konutlarda ortalama 113,9 kuruş, sanayide ortalama 104,2 kuruş ödendi.

TÜİK Doğal Gaz Kullanım Verileri

Konutlarda 1 m3 doğal gaz için tüketiciler 2018 yılının 1. döneminde en küçük tüketim aralığı olan 522 m3 altında ortalama 115,1 kuruş, 522 – 5219 m3 aralığında ortalama 113,7 kuruş, 5129 m3 ve daha üstünde ise ortalama 112,8 kuruş ödendi. Sanayide ise aynı dönemde nihai kullanıcı doğal gaz fiyatlarına bakıldığında, tüketiciler en küçük tüketim aralığı olan 26.094 altında 1 m3 doğal gaz için ortalama 114,1 kuruş, en yüksek tüketim aralığı olan 104.376.000 m3 üstünde ise ortalama 102,5 kuruş ödedi.

Doğal Gaz Kontrat Fiyatlarını Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan ise önümüzdeki dönem doğal gaz fiyatlarında yüzde 15 oranında bir artışın söz konusu olabileceğini söyledi.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan Yorumu

Arslan, “Doğal gaz fiyatı artışında önümüzdeki dönem için bir oran söyleyecek olursak, tümünde yüzde 15’lik bir oran söz konusu gibi görünüyor. Konutlara yüzde 9, elektrik üretiminde de yüzde 17 seviyesinde fiyat artışı gerçekleşebilir,” dedi. Doğal gaz fiyat politikasının petrol fiyatlarına göre belirlendiğini söyleyen Arslan, son 2 yılda petrolün 50 dolardan 80 dolara çıktığını hatırlattı.

Konutlarda kullanılan doğal gaza en son 1 Eylül’de yüzde 9 zam yapıldığını söyledi ve “Avrupa’nın en düşük fiyatı” dedi.

Türkiye En Düşük Fiyattan Doğal Gaz Kullanıyor

Arslan, Avrupa’da konut açısından 100 kilovatsaatlik kullanımın maliyetinin 5,6 Euro olduğunu söylerken, Türkiye’de bu oranın 2,34 Euro’ya karşılık geldiğini belirtti. Fiyatın böyle devam etmesini temenni ettiklerini; ama petrol fiyatında ve kurda görülen yükseliş nedeniyle mümkün görünmediğini dile getirdi. Santrallere verilen doğal gazın fiyatını daha yüksek tutarak konut sektörüne fiyat artışının yansımaması adına bir dengeleme yapıldığını da sözlerine ekledi.

Arslan elektrik üretiminde doğal gazın daha az kullanılmaya çalışıldığını, iklim koşulları elverdiği ölçüde yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimine ağırlık verildiğini söyledi. Petrol fiyatının önümüzdeki dönemde 100 dolar seviyesine çıkma ihtimali olduğunu ama kendilerinin bu görüşte olmadığını dile getirdi. Kendi düşüncelerinin 85 dolardan sonra aşağı yönde hareket edeceği yönünde olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum