Yatırım yapmaya başla!

Petrol Kayıplarını Genişletmeye Devam Ediyor

Petrol Kayıplarını Genişletmeye Devam Ediyor

OPEC’in üretim kotasını kaldırdığı bir ortamda oluşan arz fazlası ile petrol kayıplarını giderek genişletmeye devam ediyor. Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü yaşadığı %5.3 oranındaki kayıptan sonra, bugün de %3.2 oranında daha düştü. Yarın ABD’de Enerji Enformasyon Ajansı petrol stok verilerini açıklayacak. Açıklanacak veriler öncesi uzmanların beklentileri, 2 milyon varil oranında bir artış açıklanacağı yönünde. Ayrıca Asya piyasalarında yaşanan volatilitenin devam etmesi ile küresel piyasalarda yaşanan sert düşüşlerin yılın ikinci işlem haftasında da devam etmesiyle petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde de düşüşe devam edeceği bekleniyor.

“Yatırımcıları petrolde zor birkaç ay bekliyor”

Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner; “Piyasada arz fazlası sürdüğünde, fiyatlar üzerinde devam eden bir aşağı baskı olacak,” dedi ve ekledi. “Yatırımcıları petrolde zor bir birkaç ay bekliyor, özellikle İran’ın petrol ihraç etmeye başlaması ile birlikte. Bu fiyatlarda muhtemelen üretim indirimleri göreceğiz; ancak bu birkaç ay alacak,” şeklinde görüş bildirdi.

Petrol piyasalarında durum bugün itibariyle şöyle seyretmekte,

Şubat Vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, 1 dolar düşüş yaşadı. Böylelikle varil başına 30.41 dolara kadar indi. Düşüşün ardından, Londra saati ile 07:48’de 30.65 dolar seviyelerine geldi. Ayrıca Kontrat Pazartesi günü 1.75 dolar kayıpla 31.41 dolar seviyelerinde seyretmekteydi.

Şubat vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1.12 dolar ya da %3.6’lık bir düşüş yaşadı. Böylelikle Brent petrolün varil fiyatı 30.43 dolara kadar gerilemiş oldu. Kontrat dün 2 dolar ya da %6 oranında düşmüştü. Yaşanılan düşüş ile Nisan 2004’ten bu yana en düşük seviyesi olan 31.55 dolara indi.

Ayrıca Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi Batı Teksas Petrolü’ne (WTI) göre 10 sent primle işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum