Yatırım yapmaya başla!

Petrol Kayıplarına Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Petrol Kayıplarına Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Bilindiği üzere Petrol, kayıplarını 11 yılın en düşük seviyelerinde yaşamaktaydı. Ancak hedge fonların açtıkları net pozisyon sayısı petrol fiyatlarında şok etkisi yarattı. Yaşanan küresel krizlerin etkisiyle fiyatların artacağı beklentisi kuvvetlenmiş ve böylelikle hedge fonları, 2010 yılından sonra ilk kez net pozisyon sayısını en düşük seviyeye çekti. Böylelikle petrol kayıplarını daha da genişletti ve yaşadığı son 11 yılın en düşük seviyesinin daha da altına geriledi. Brent petrol, yaşadığı %3.1’lik düşüşle birlikte Hong Kong saati ile 15:56’da varil başına 32.52 dolara kadar geriledi. Yaşanılan bu düşüşle birlikte Brent petrol son bir yılda %31 oranında düşmüş oldu.

Morgan Stanley analistleri rapor yayımladılar…

Morgan Stanley analistleri bir rapor yayınlayarak petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyebileceği ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundular. Petrolde görülen düşüşün ticaret ağırlıklı dolardan kaynaklandığını belirten analistler, aşırı arzın petrolü varil başına 60 doların altına itebileceğini ifade ettiler. Ayrıca Morgan Stanley analistleri yayınladıkları raporda, ticaret ağırlıklı dolarda yaşanılacak %1’lik hareketlerin Brent petrolünde %2-4 oranında etki edebileceğini belirterek, dolarda yaşanılacak güçlenme ile petrol fiyatlarının daha düşerek, 20-25 dolar seviyelerinde olabileceğini ifade ettiler.

Geçtiğimiz hafta yeni yıl ile Çin piyasalarında yaşanan oynaklıkların etkisi küresel çaplı olmuştu. Dünyanın en büyük enerji tüketicisi konumunda bulunan Çin’deki volatilite, etkisini petrol üzerinde de hissettirerek sert düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. New York’ta geçtiğimiz hafta %10 seviyelerinde değer kaybı yaşayan vadeli petrol kontratları, bugün %2.8 daha geriledi.

Fiyatlarda artış potansiyeli yok!

Sydney’de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, petrol fiyatları ile ilgili görüş bildirdi. McCarthy, beklenti göstergelerinin aşırı satışı işaret ettiğini belirterek arz tarafından bir tepkinin gelmesine dek, fiyatlarda kayda değer bir artış potansiyelinin bulunmadığını ifade etti.

Petrol piyasasında durum şöyle seyretmekte;

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında %3.3 düşüş yaşadı. Böylelikle varil başına 32.44 dolara kadar geriledi. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a göre 18 sent primle işlem gördü.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında 92 sentlik düşüş ile varil başına 32.24 dolara kadar indi. Yaşanılan düşüşün ardından Singapur saati ile 15:47’de 32.32 dolar seviyelerine geldi. Kontrat Cuma günü 11 sent düşüşle 33.16 dolara indi ve düşüşünü 11’nci güne yayarak, Şubat 2004’ten bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum