Yatırım yapmaya başla!

Petrol Kanada ve İran Baskısıyla Düşüşe Geçti

Petrol Kanada ve İran Baskısıyla Düşüşe Geçti

Geçtiğimiz işlem haftasında oldukça önemli kazanımlar elde etmeyi başaran petrol, yeni işlem haftasına değer kayıplarıyla başlangıç gerçekleştirdi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz işlem haftasında ABD’de aktif petrol sondaj kuyularında ve stok verilerinde görülen azalmalardan destek bulan petrol, önemli kazanımlar elde etmeyi başarmıştı. Ancak yeni işlem haftasında petrol yönünü aşağıya doğru çevirerek değer kaybetti.

Petrolün bugünkü işlemlerde değer kaybetmesinin nedenleri ise Kanada’da gerçekleşen yangın sonrası yeniden üretime başlanacağı ve İran’ın petrol ihracatını arttırması oldu. Suncor Energy Inc. ve Syncrude Canada Ltd. şirketleri bugün Kanada’da yeniden petrol üretimine başlıyor. İran ise küresel arz fazlası ortamında petrol ihracatını giderek tırmandırdı. Güncel verilere göre İran’ın petrol ihracatı günlük 2 milyon varili aşmış durumda. Yaşanan bu gelişmelerin ardından vadeli petrol kontratları New York’ta bugünkü işlemlerde yüzde 1,5 oranında değer kaybetti.

Londra’da PVM group CEO’su David Hufton, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Hufton yaptığı değerlendirmede, kısa vadeli arz kesintilerinin yılın ikinci çeyreğinde piyasa fazlasının dengeli bir konuma gelmesinde önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI); Nymex piyasasında, haftanın ilk işlem gününde 74 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI, varil başına 47,67 dolar seviyesine kadar geriledi.

Temmuz vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 51 sent değer kaybetti ve varil başına 48,21 dolar seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere Brent petrol Cuma günü varil başına 48,72 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum