Yatırım yapmaya başla!

Petrol İran’a Rağmen Kazanımlarını Korudu

Petrol İran’a Rağmen Kazanımlarını Korudu

Hatırlanacağı üzere yaklaşık iki hafta önce, ABD’de açıklanan istihdam verilerinin karışık sinyaller göstermesiyle küresel hisse senetlerinde sert düşüşler görülmüştü. Küresel hisse senetlerinde görülen sert düşüşlerden destek bulan petrol, geçtiğimiz hafta ralli yapmıştı. Yeni işlem haftasında ise küresel hisse senetleri tepki alımlarıyla birlikte yeniden tırmanışa geçti. Küresel hisse senetlerinin yaşadığı değer kazanımlarına uzmanların sıklıkla ifade ettiği İran faktörünün de eklenmesiyle, petrol bugün erken saatlerde düşüşe geçmişti. Yeni yılda yaptırımların kaldırılmasıyla birlikte İran, petrol ihracatına başlamaya hazırlanıyordu ve bugün Avrupa’ya ilk petrol gemisi yüklendi. Bu gelişmeler petrolün rallisini sonlandırmasına neden oldu. Ancak petrol ilerleyen saatlerde Çin’in petrol ithalatının gerilemesi haberi üzerine yeniden yükselişe geçti ve 30 doların üzerindeki seviyesini korumayı başardı.

Vadeli petrol kontratları hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Cuma günü yüzde 12 oranında yükselmişti. Bugün ise vadeli petrol kontratlarının erken saatlerde yüzde 1.7 oranında değer kaybetmesinin ardından Çin’in petrol ithalatı haberi üzerine 1.7 oranında değer kazandı. Böylelikle petrol 30 doların üzerindeki seviyesinde tutundu. Ayrıca Baker Hughes Inc. verilerine göre, ABD’de petrol şirketleri sondaj kuyularındaki petrol üretimini askıya aldı.

Bugün petrol fiyatlarında yaşanan volatiliteyi uzmanlar yorumladı…

“Güçlü İran arzı, stokların en üst seviyesine çıkabileceği riskini arttırıyor!”

Dietikon, İsviçre’de Axpo Trading AG analisti Andy Sommer; bugün petrol fiyatlarında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Sommer yaptığı değerlendirmede, piyasadaki temel görüşün stokların artacağı ve petrolün 20 dolar seviyelerine kadar inebileceği yönünde olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Sommer, İran arzının stokların en üst seviyesine çıkabileceği riskini arttırdığını ifade etti.

“ABD’de kaya petrolü üreticileri halen petrol pompalıyor.”

Sydney’de Fat Prophets analisti David Lennox, petrolün seyir tablosuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. İran’ın piyasadaki sıkıntılara katkıda bulunacağını belirten Lennox, ABD’de halen 500 milyon varillik petrol stokunun bulunduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Lennox, ABD’de kaya petrolü üreticilerinin halen petrol pompaladığını iddia etti. Açıklamalarının son bölümünde ise Lennox, üretimde kayda değer bir düşüşün gerçekleşene kadar rallinin sürdürülebilir olmayacağını ifade etti.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Avrupa göstergesi olan Brent petrolü, ICE Futures Europe piyasasında bugün 37 sent yükseldi. Bu yükselişiyle birlikte Brent petrol varil başına 33,73 dolar seviyelerine kadar tırmanmış oldu. Hatırlanacağı üzere Brent petrol, Cuma günü varil başına 33,36 dolar seviyelerine kadar yükselmişti.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) ise bugün, Nymex piyasasında 49 sent yükseldi. Bu yükselişle WTI bugün varil başına 29,93 dolar seviyelerine kadar tırmanmış oldu. Ayrıca WTI Cuma günkü işlemlerde de 3,23 dolar yükselmiş ve varil başına 29,44 dolar seviyelerine gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum