Yatırım yapmaya başla!

Petrol İran Açıklamalarının Etkisinde

Petrol İran Açıklamalarının Etkisinde

Petrol fiyatları, 11 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra hızlı bir yükseliş geçekleştirdi. Ağustos ayından bu yana gerçekleşen bu hızlı sıçramayı İran’dan gelen açıklamalar durdurdu. İran, yaptırımların kalkmasının ardından petrol ihracatını artıracağının haberini verdi.

Petrol fiyatlarındaki son duruma şöyle bir göz atacak olursak; vadeli petrol kontraları %0.7 geriledi ve son beş işlem gününde ilk kez değer kaybetmiş oldu. IRNA tarafından yayımlanan habere göre; İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, ilk etapta yapmak istediklerinin petrol ihracatını yaptırımlar öncesi seviyelere yükseltmek olduğunu ifade etti. Bir başka haber ajansı olan Shana’ya göre; Ulusal İran Petrol Şirketi Başkanı Rokneddin Javadi, yaptırımların kalkmasıyla birlikte bir hafta içerisinde petrol ihracatının günlük 500,000 varil artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

OPEC, 4 Aralık’ta yaptığı toplantıda üretim kotasını kaldırdığını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından oluşan küresel arz fazlası sebebiyle Batı Teksas petrolü (WTI) düşüşünü ikinci yıla taşıdı. Dünya petrolünün neredeyse yarısını temsil eden Brent petrol ise 2015 yılını son 11 yılın en düşük seviyesinden tamamlamaya hazırlanıyor.

Şubat vadeli WTI, Nymex piyasasında 25 cent düştü ve varil başına 37.88 dolara geldi. Piyasalar Cuma günü Noel tatili sebebiyle kapalıydı ve işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %47 altında gerçekleşti. Şubat vadeli Brent petrole baktığımızda, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında varil başına 37.79 dolara indiği görülüyor. Avrupa göstergesi olan Brent petrol, ABD göstergesi olan WTI petrole göre 11 cent daha aşağıdan işlem gördü.

Düşen petrol fiyatlarının zarara uğrattığı ülkelerden biri olan Suudi Arabistan için tehlike çanları çalmaya başladı. Uluslararası Para Fonu (IMF) petrol gelirlerinin hızla düştüğü bu ortamda, harcamaların kısılmaması halinde Suudi Arabistan’ın 5 yıl içerisinde iflasa gidebileceğini belirtti.

Suudi Arabistan, düşük petrol fiyatlarından etkilenen Ortadoğu ülkelerinin en başında geliyor. Petrol fiyatlarının düşüşe geçmesiyle ülke bu yıl toplamda 73 milyar dolarlık bir zarara uğradı. 800 milyar dolar gayri safi yurt içi hasılası olan Suudi gelirlerinin %90’ı petrol satışından elde ediliyor. Petrol fiyatlarının eridiği bir ortamda ülkenin bu denli etkilenmesi de kaçınılmaz bir sonuç oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum