Paylaşım
in G+

Petrol Küresel Ekonomideki Yavaşlama Beklentileriyle İki Yılın En Büyük Aylık Kaybına Yöneldi


 

Petrol fiyatları, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları ve küresel ekonomide yavaşlama olacağına dair beklentilerle, son iki yılın en büyük aylık kaybına yöneldi.

Petrol fiyatları Çin ve ABD arasında süren ticaret anlaşmazlığının ve ABD ham petrol stoklarının artmasının etkisiyle kayıplarını genişletti. Yavaşlayan küresel ekonomideki büyümenin, ABD’nin artan stoklar ve üreticilerden gelen karışık mesajlardan dolayı piyasa olumsuz seyretmeye başladı ve 2016 yılından bu yana en büyük aylık kaybına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında bu ay %9,4 düşüş kaydetti.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları Kasım ayının başından itibaren devreye girecek. Petrol fiyatları söz konusu yaptırımların etkisiyle İran’ın ihracatının azalması ve küresel arz darlığı yaşanacağına dair beklentilerle dört yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Fakat bu artış, küresel hisse senetlerindeki sert düşüşlerin, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının küresel büyüme ve enerji talebi görünümünü olumsuz etkilemesinden dolayı çok uzun sürmedi.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında 17 sent yükselerek 66,35 dolara çıktı.

TSİ 09:45’te varil başına 66,45 dolardan işlem görüyor. Kontrat önceki iki seansta %2’nin üzerinde değer kaybetti. Toplam işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın %22 altında gerçekleşti. Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 47 sent yükselerek 76,38 dolara çıktı. Fiyatlar 2016 yılından bu yana en büyük aylık kaybına yöneldi.

Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

Samsung Futures Emtia Analisti Kim Kwangrae, son dönemde yaşanan gelişmelerden dolayı petrol piyasasındaki endişelerin devam ettiğini söyledi.

ABD – Çin arasında süren ticaret anlaşmazlığının ve küresel hisse senetlerindeki güçlü düşüşlerin riskten kaçınma eğilimini artırdığını belirten Kwangrae, bu durumun petrol fiyatlarında düşüşe sebep olduğunu söyledi. Fiyatların bu ay artan ABD stokları ve Suudi Arabistan’ın üretimi artıracağına dair güçlü taahhüdünden sonra varil başına 75 doların üzerinde tutunamadığını ifade etti. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının Kasım ayı itibarıyla devreye girecek olması hem yatırımcıları hem de Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nu (OPEC) piyasa hakkında farklı senaryoları değerlendirmeye yöneltiyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı