Paylaşım

50 Doları Gören Petrol için Risk Senaryosu!


 

Mayıs ayından bu yana ilk kez 50 doların üzerine çıkan petrol için uzmanlar risk senaryosunu değerlendirdi. Petrol 40 doların altına inebilir!

Brent petrol, ABD’deki stokların azalmasının etkisiyle yeniden yükselişe geçti ve varil başına 50 doların üzerini gördü. Güne 50,59 dolardan başlayan petrolün varil fiyatı şu dakikalarda 50,52 dolarda seyrediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından dün açıklanan bilgiye göre; petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya göre 10,23 milyon varil azaldı.

Stokların beklenenden düşük gelmesi ve buna bağlı olarak küresel arz fazlasına dair endişelerin azalmasıyla 7 haftanın en düşüğünden yükselen petrol, 50 doların üstüne çıktı. Uzmanlar özel sektör verilerinden elde edilen düşüş rakamlarının, resmi stok verilerinde de aynı gelmesi halinde, Eylül ayından bu yana en sert düşüşün gerçekleşmiş olacağını bildirdi.

Vadeli petrol kontratları, New York’ta önceki iki seansındaki %4,6’lık yükselişin ardından, %1,4 oranında bir artış daha kaydetti.

Petrol, Mayıs ayından bu yana 50 doların altında işlem görüyordu. Traderlar petrol piyasasında iyimser bir tablo beklediklerini dile getirirken, Vitol Group CEO’su Ian Taylor fiziksel türevlerin de dünya çapında ilerleme kaydettiğini belirtti.

JBC Energy GmbH Petrol analistine göre; petrolün varil fiyatı 2018 yılının ilk çeyreğinde 40 doların altına inebilir.

Petroldeki risk senaryosunu değerlendiren JBC Asia Genel Müdürü Richard Gorry; dünyadaki tüm petrol piyasalarının bu seneyi 45-46 dolar civarından tamamlayacağını ve bundan sonraki süreçte oldukça karışık bir tablo beklediklerini ifade etti.

Gorry, dün yaptığı açıklamada; ABD’deki stokların azalmasından destek bulan fiyatların bu günlerde iyileşme gösterse bile, Eylül ayından itibaren tüketimdeki yavaşlamanın etkisiyle tersine döneceğini ve 40 doların altına kadar düşeceğini söyledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın