Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Arz Bolluğu Endişesiyle Düşük Seyrederken Hızlı Bir Toparlanma Beklenmiyor

OPEC’in daha fazla üretim kısıntısı görüşmeleri ve artan arz bolluğu endişesi ile düşüşünü sürdüren petrol fiyatlarında hızlı bir toparlanma beklenmiyor. Piyasadan son gelişmeler şöyle…
Petrol Fiyatları Arz Bolluğu Endişesiyle Düşük Seyrederken Hızlı Bir Toparlanma Beklenmiyor

Petrol piyasasındaki negatif hava OPEC üretim kısıntısı belirsizliği ve arz bolluğu endişesi ile devam ederken, uzmanlar yakın zamanda hızlı bir yükseliş olacağını düşünmüyor. Brent petrol geçen hafta kapanışı bir yıldan daha uzun bir süredir ilk kez 55 doların altından yaparken, haftanın ilk işlem günü varil başında 53 dolardan işlem görüyor.

Petrol fiyatları ABD’nin artan üretimi ve küresel ekonomiye dair endişelerle ekside seyretmeye devam ediyor. OPEC’in taahhüt edilen üretim kısıntılarının süresinin uzatılabileceği ve daha fazla kısıntıya gidilebileceği yönündeki belirsizlik ise ham petrolü 46 dolara kadar çekti. TSİ 12:40’ta ham petrol varil başına 45,38 dolardan işlem görüyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta geçen hafta, 11 Ocak 2016 tarihinden bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdi.

OPEC ve ortakları gelecek yılın ilk altı ayında olmak üzere günlük 1,2 milyon varillik üretim kısıntısı konusunda anlaşmaya varmıştı. Ancak daha sonra açıklanan rakamlar daha fazla kesintiye ihtiyaç duyulabileceğini gösterdi.

Kuveyt, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri Suudi Arabistan’ın üretim kısıntılarını altı ay daha uzatma önerisine katıldıklarını bildirdi. BAE Enerji Bakanı, 1,2 milyon varillik kısıntının ilk çeyrekte arz bolluğunu gidereceğini fakat ek kısıntıların gündemde olduğunu belirtti.

ABD stokları halen yüksek seviyelerde olurken, kaya petrol üretiminin de rekor düzeyde olduğu bildirildi.

Petrol piyasası OPEC kısıntı belirsizliği, ABD’de artan kaya petrolü üretim, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları ve FED’in faiz artırım kararının etkisiyle baskı altında. Bu gelişmelerle Ekim ayında ulaştığı dört yılın zirvesinden bu yana %40’lık bir kayıp yaşadı.

Oanda Corp. Asya Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, daha fazla üretim kısıntılarının bahsedildiği bir dönemde petrol piyasasının düşük seviyeleri gördüğünü, bunun yanında küresel büyüme endişelerinin ve ABD kaya petrolü üretiminin yatırımcılar üzerinde tedirginlik yarattığını ifade etti.

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, fiyatlarda hızlı bir şekilde yukarıya hareket beklemediklerini söyledi.

Fatih Birol geçen hafta yaptığı değerlendirmede piyasalarda benzeri görüşmemiş bir volatilite dönemi beklendiğini dile getirdi. Önceden fiyatların OPEC tarafından belirlendiğini fakat artık durumun değiştiğini söyleyen Birol, ABD kaya petrolü gibi ikinci bir faktörün bulunduğunu ifade etti. 8 yıl önce çıkmaya başlayan bu petrolün seviyesinin, 2 tane Irak’a bedel olduğunu da sözlerine ekledi.

2019 yılında bu iki faktör etkisiyle piyasaların çok büyük bir volatiliteye gireceğini belirten Birol, bunlara bir de jeopolitik gelişmelerin ekleneceğini söyledi. Şubat vadeli Batı Teksas petrolünün (WTI) Nymex piyasasında toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %15 üzerinde oldu. Şubat vadeli Brent petrol ise ABD göstergesi WTI’a kıyasla 8,41 dolar primli işlem gördü

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum