Yatırım yapmaya başla!

Petrol Haftanın Son İşlem Gününü de Kayıpla Kapatıyor!

Petrol Haftanın Son İşlem Gününü de Kayıpla Kapatıyor!

Petrol fiyatları son üç haftadır aralıksız şekilde kayıplarını genişletmeye devam ediyor. Petrolün kayıplarını bu denli genişletmesinin ardında ise Enerji Enformasyon İdaresi tarafından stokların artmasının açıklanması ile İran’a yönelik yaptırımların Pazartesi günü kalkabileceği söylentileri oldu. Yaşanılan bu gelişmeler ile birlikte oluşan endişe ortamında petrol bu hafta son 12 yılın en düşük seviyelerine doğru gerileyerek varil başına 30 doların altına doğru geriledi. Uzmanlar önümüzdeki günlerde petrol piyasalarını kötü günlerin beklediğini belirterek, fiyatların daha da düşebileceğini ön görüyorlar.

“İran’a yönelik yaptırımların gelecek hafta kalkmasıyla birlikte gözler, petrol fiyatlarında olacak”

Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, petrol varil fiyatlarının son 12 yılın en düşük seviyelerine gerilemesi ve İran’ın petrol ihracatını arttırmaya yönelik girişimleri ile ilgili olarak görüş bildirdi. Düşük petrol fiyatlarının, son piyasa dalgası için beklentileri kötüleştirdiğini belirten Spooner, İran’a yönelik yaptırımların gelecek hafta kaldırılmasının beklenmesinin gözleri yeniden petrol fiyatlarına çevireceğini söyledi. Ayrıca Spooner, İran’ın ne kadar hızlı sürede piyasaya petrol sürebileceğinin merak edildiğini belirterek uzmanların görüşlerinin İran’ın tahmin edilen süre kadar hızlı sürede piyasaya petrol sürebileceğinden şüpheli olduğunu ifade etti.

Petrol piyasasında ise durum haftanın son işlem gününde şöyle seyretmekte;

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yaşadığı 14 sentlik düşüş ile varil başına 30.74 dolar seviyelerine kadar gerilemiş oldu. Hatırlanacağı üzere Şubat kontratının vadesi Perşembe günü dolmuş ve 31.03 dolar seviyelerine tırmanmıştı. Ayrıca fiyatlar Çarşamba günü 12 yılın ardından ilk kez 30 dolar seviyelerinin altına kadar gerilemişti.

Nymex piyasasında, Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) varil başına 30.79 dolar seviyelerine kadar geriledi. Yaşanan bu düşüşün ardından, Hong Kong saati ile 09.15’te ise 30.82 dolar seviyelerinde sabitlendi. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının yaklaşık %43 üzerinde seyir ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum