Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Venezuela ile Birlikte Fırlayabilir!

İflasın eşiğinde olan Venezuela, dünyanın en büyük petrol üretici ülkeleri arasında yer alıyor. İflas etmesi durumunda ise petrol fiyatlarının 80 dolara çıkacağı tahmin ediliyor.
Petrol Fiyatları Venezuela ile Birlikte Fırlayabilir!

Venezuela, 2016 yılının sonlarında muhalefet tarafından darbe yapmakla suçlanmıştı. Devlet başkanı Nicolas Maduro’nun azli için istenen referandum, yapılan anketlerde çoğunlukla evet oyu çıkmasına rağmen işleme konmadı ve gerçekleşmedi. Venezuela hükümeti, geçtiğimiz Nisan ayında ise içişlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Amerika Devletleri Örgütü’nden (OAS) ayrılacağını açıklamıştı. Bunun ardından OAS, ABD ve AB, ülkedeki ekonomik ve siyasi krizden endişe duyduklarını açıklamıştı.

Kısa bir hatırlatma yaptıktan sonra gelelim asıl konumuza. Uzmanlara göre Venezuela iflasın eşiğinde. Bu ülkenin iflas etmesi ise tüm dünyayı ilgilendiriyor. Neden mi?

Petrol İhracatçısı Ülkeler Organizasyonu (OPEC); İran, Kuveyt, Irak, Suudi Arabistan ve Venezuela tarafından 1960 yılında kuruldu.

Yani Venezuela, dünyanın en büyük petrol üreten ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkede yaşanan siyasi kargaşa, ekonomik kriz ve kaos gittikçe içinden çıkılmaz bir hal aldı. İflas etme olasılığı %70 gibi ciddi bir oran olarak görülüyor. İflas etme durumunda ise petrol fiyatlarının %60 yükselerek, 80 doları bulması tahmin ediliyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yeniden tüm gücü kendinde toplayacak anayasal değişikliğe gitse bile, iflas kaçınılmaz bir son olarak görülüyor.

Ülkede son birkaç aydır yaşanan toplumsal olaylarda, onlarca kişi hayatını kaybetti. Geçen sene başlayan olaylardan bu yana, Maduro fazlasıyla itibar kaybetmiş durumda. Yeniden toparlansa bile şu anda ödenmesi gereken 5 milyar dolar borç bulunuyor.

Hükümetin kasasında şu an sadece 3 milyar dolar var. Söz konusu borçlar göz önüne alındığında, kırmızı alarm çizgisine yaklaşıldığını gösteriyor.

Ülkenin sadece S&P Global Ratings’e 3 milyar dolar civarında borcu var. Bu nedenle ABD yaptırımlar konusunda oldukça temkinli davranıyor. Öte yandan Venezuela hükümeti, petrol sektörünü etkileyecek yaptırımları şu an için devreye sokmuyor. Günlük 800 bin varil petrol ihraç eden ülkenin tek gelir kaynağı da yine burası. ABD’nin olası bir ambargo uygulaması halinde, ülkenin iflasa gideceği kesin gözüyle bakılıyor.

Günlük 1.9 milyon varil petrol üreten ülke, borç ödemelerini petrolle yaparsa, piyasalar çok ciddi bir şekilde etkilenebilir.

RBC Capital Markets’dan Helima Croft, ülkenin üretim kapasitesini artırma ihtimalinin bulunmadığını ancak iflas etmesiyle petrol fiyatlarının fırlayacağını öngörüyor. Son olarak ABD tarafından yapılan açıklamaya göre; Venezuela vatandaşlarının ABD’ye girişi ve Amerikalıların bu kişilerle alışveriş yapmasının yasaklandığı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum