Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Ticaret Gelişmelerinin Stok Artışını Gölgelemesiyle Düşüş Gösterdi

Yatırımcıların ticaret görüşmelerine odaklanması, ham petrol stok artışı sonrası gelen kazançları sildi süpürdü. Fiyatlar bugün ekside seyrediyor.
Petrol Fiyatları Ticaret Gelişmelerinin Stok Artışını Gölgelemesiyle Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji Bilgi İdaresi ABD’nin ham petrol stokları geçen hafta 1,4 milyon varil atığını açıkladı. Piyasanın beklentisi haftalık 1,5 milyon varil artış olması yönündeydi. Fiyatlar Çarşamba günü ham petrol stoklarında artış olduğu haberiyle yüzde 2 oranında yükseldi.

Ancak bugün piyasaların yeniden ABD-Çin gelişmelerine odaklanması, bu gelişmeyi geri planda bırakırken, petrol fiyatları da kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 56,61 dolara kadar geriledi.

Petrol FiyatlarıAnalistler ham petrolde varil üzerinden 54,86 doların destek, 58,09 doların ise direnç seviyesi olarak izlendiğini belirtiyor. TSİ 15:11’de varili 56,92 dolardan işlem görüyor. Uzmanlar ABD ham petrol stoklarındaki artışa rağmen fiyatların bugün düşüş gösterdiğini, bunun da ticaret gelişmelerinin yatırımcıların odaklanmasını sağlayan en önemli konu olmasıyla açıklıyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong’daki protestoları destekleyen yasa tasarısını onaylamasının yaklaşmakta olan ticaret anlaşmasına engel olacağı düşünülüyor. Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee de bu şekilde düşündüğünü belirtirken, dikkatlerin Aralık ayında yapılacak OPEC toplantısına çevrildiğini belirtiyor.

Ham Petrol Fiyatları için Tıklayın

Hafta sonu iki ülke arasında artık anlaşmanın olacağına dair haberler alındı. Ardından bu iyimserliği süpüren yorumlar olsa da piyasalar umudunu yitirmiş değil. Aanlistler ABD ve Çin arasında ticaret anlaşması için hala bir şans olduğunu belirtiyor.

Brent petrolün varili açılışın ardından 61,92 – 62,47 dolar arasında hareket etti.

Brent PetrolÇin hükümeti, ABD Senatosu’nun Hong Kong’da prostestocuları destekleyen bir tasarıyı onaylamasını Hong Kong’un iç işlerine karışmak olarak yorumluyor. Bu durumun piyasada yeni bir gerilime sebep olacağı ve arz endişelerinin de yeniden gündeme geleceği ifade edildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 5 Aralık’ta Viyana’da toplantı düzenleyecek.  Dünyanın en büyük üreticilerinin üretim kısıntısına devam etmek istemeyeceği düşünülüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise dün yaptığı açıklamada örgütün amacının piyasayı dengeli ve öngörülebilir bir seviyede tutmak olduğunu söyledi.

ABD’nin kaya petrolü üretimini de eleştirdi. ABD’nin bu üretimi yaparken çevreye verdiği zararı görmezden geldiğini söyleyen Putin, söz konusu teknolojileri ve yaklaşımı barbarca buldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu