Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Rusya Ekonomisinin Yönünde Etkili Olacak

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) CEO’suna göre petrol fiyatları, Rusya ekonomisinin alacağı yön üzerinde etkili olacak.
Petrol Fiyatları Rusya Ekonomisinin Yönünde Etkili Olacak
Yorum

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) CEO’su, petrol fiyatlarının Rusya ekonomisinin alacağı yön üzerinde büyük bir etkisinin olacağını söyledi. Ancak ülkenin, OPEC ile ittifakının, gerektiğinde hareket için hazır olduğunu da ekledi.

RDIF CEO’su Kirill Dmitriev, Rusya pazarının ilerleyişi konusunda oldukça iyimser olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Petrol fiyatlarının ileride önemli bir etki olacağına inanıyoruz. Ayrıca Suudi Arabistan ile yaptığımız anlaşma nedeniyle, petrol fiyatlarının sabit olacağına ve Rusya pazarının sürekli büyümeye hazır olduğuna da inanıyoruz.”

Dmitriev gibi CNBC’ye konuşan VTB Bank Başkanı, günün erken saatlerinde 2020 Rusya ekonomisi için en büyük riskin büyük daha düşük petrol fiyatları olacağını söylemişti.

RDIF CEO Petrol Fiyatları Rusya Ekonomisi Etki Çünkü ekonomisini çeşitlendirme çabalarına rağmen Rusya büyük bir petrol üreticisi ve ihracatçısı olarak hala petrole bağımlıydı. VTB Bank Başkanı Andrey Kostin’in söz konusu risk görünümüne katılıp katılmadığı sorulduğunda RDIF CEO’su, ticaret savaşı ve diğer şoklar varsa Kostin’in görüşüne katıldığını ve talep tarafında bazı sorunlarının olabileceğini anlattı:

“Arz tarafında, bir talep şoku durumunda harekete geçmeye hazır olan OPEC+ üyeleri ile büyük bir anlaşmamız var. Bu yüzden petrol fiyatlarının sabit kalacağına inanıyorum ve elbette ticaret savaşlarının ekonomi için olumsuz olduğuna ve talebi yumuşatabileceğine ama OPEC+’nın cevap için hazır olacağına inanıyorum.”

Ham Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimleri Takip Edin

Dünyanın en büyük ikinci doğal gaz üreticisi ve üçüncü en büyük petrol üreticisi olan Rusya, uluslararası yaptırımlar ekonomisinin diğer kısımlarını daralttığı için enerji ihracatına eğilim gösterdi.

Petrol fiyatları, Rusya’nın OPEC ile arz ve talebi dengelemek amacıyla petrol üretimini azaltma konusundaki anlaşması nedeniyle 2016’nın sonlarından bu yana küçük bir artış gösterdi. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı şu an 60 dolar civarında seyrederken ABD-Çin ticaret savaşının sürmesi ve küresel büyümeye ağırlık vermesiyle küresel talebin azaldığı endişeleri var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu