Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Fiyatları OPEC Sonrası Haftaya Sakin Başladı

OPEC ve OPEC dışı ülkeler hafta sonu yaptığı açıklamada, ham petrol arzında gönüllü ek kesintilerin uzatılması kararını duyururken, fiyatlar güne tepkisiz başladı.
Petrol Fiyatları OPEC Sonrası Haftaya Sakin Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC+ ülkesi, 2024’ün ikinci çeyreği için ham petrol arzında günde 2,2 milyon varillik ek gönüllü kesintilerin uzatıldığını duyurdu. Dün yapılan açıklamada bu gönüllü kesintilerin, 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen 35. OPEC Bakanlar Toplantısı uyarınca 2024 yılı için gerekli üretim seviyesinden hesaplandığı, 2024 yılı sonuna kadar uzatılan gönüllü ek kesintiler kapsamında olduğu belirtildi.

Buna göre Suudi Arabistan günde 1 milyon varil, Irak 220 bin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 163 bin, Kuveyt 135 bin, Kazakistan 82 bin, Cezayir 51 bin ve Umman günde 42 bin varil ek kesinti yapacak.

Daha sonra piyasa istikrarını desteklemek amacıyla piyasa koşullarına bağlı olarak kademeli olarak üretimin yeniden artırılacağı belirtildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ise Rusya’nın Haziran ayı sonuna kadar üretim ve ihracat arzını günde toplam 471 bin varil azaltacağını açıkladı.

Ham Petrolün Varili 80 Dolar Sınırında

Ham Petrolün Varili 80 Dolar Sınırında
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ham petrolün varil fiyatı, geçen hafta 79,97 dolardan kapanış yaptı. Haftalık bazda yüzde 4,47, aylık yüzde 10,85 oranında artış gösteren fiyatlar, yılbaşından bu yana ise yüzde 12’den fazla yükseldi.

GCM Yatırım Banner

OPEC’in üretim kesintisini sürdürme kararı sonrasında fiyatlar haftaya yatay başladı. Saat 07.48’de yüzde 0,06 ekside 79,92 dolardan işlem gören ham petrol, yıllık periyotta ise yüzde 3’ün altında arttı.

Brent petrolün varili yüzde 0,73 artışla 84,19 dolardan işlem görüyor. Yıllık bazda negatif bölgede hareket eden fiyatlar haftalıkta yüzde 3,5, aylıkta yüzde 8,6 ve yılbaşından bu yana yüzde 9,1 oranında yükseliş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.