Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları OPEC Anlaşmazlığı ile Çakıldı! Ham Petrolün Varili 27 Dolara İndi

Rusya ve OPEC arasında üretim konusunda anlaşma sağlanamamasının ardından Suudi Arabistan fiyat indirimine gitti. Bu gelişme petrol fiyatlarına son 30 yılın en sert düşüşünü getirdi.
Petrol Fiyatları OPEC Anlaşmazlığı ile Çakıldı! Ham Petrolün Varili 27 Dolara İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve üyeler günlük 1,5 milyon varillik üretim kısıntısında mutabakata varmıştı. Bu gelişmenin ardından yükselen fiyatlar Rusya’dan net bir yanıtın gelmemesi üzerine Cuma günü düşüşe yönelmişti.

Ancak asıl düşüş Suudi Arabistan ile Rusya arasında başlayan fiyat savaşının ardından geldi. Rusya’nın üretim kısıntısına yanaşmaması üzerine Suudi Arabistan petrol ihracatında indirim uyguladı. Piyasaların hiç beklemediği bu durum karşısında fiyatlar %32’ye yakın geriledi.

Brent petrolün varili yeni haftaya başlarken 31 dolara kadar geriledi.

Petrol FiyatlarıCuma günü OPEC ve bazı OPEC dışı ülkeler Rusya ile bir müzakere düzenledi. Ancak görüşmeden istenen sonuç alınamadı. Suudi Arabistan Rusya’nın kısıntıya sıcak bakmaması üzerine hem üretimi artıracağının işaretini verdi hem de ihracat fiyatlarını düşürdü.

Bunun üzerine fiyatlar 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı’ndan bu yana en sert düşüşü gerçekleştirerek %32’ye yakın geriledi. Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 27.34 dolara, Brent petrolü ise 31,02 dolara kadar indi.

Goldman Sachs Group Inc. analistleri Brent türünün 20 dolara kadar inebileceğini bildirdi. Enerji danışmanlık şirketi Lipow Oil Associates LLC’nin başkanı Andy Lipow, “OPEC + koalisyonu, piyasa payını artırmak için fiyat savaşına girerek piyasayı açık bir şekilde şaşırttı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Piyasalar böylelikle koornavirüs etkisinin yarattığı olumsuz ortamdan çok daha kötü bir duruma taşınmış oldu.

Petrol Sert DüşüşFiyatlar Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs salgınının küresel talebi düşürmesiyle son haftalarda oldukça düşük seviyelerde seyrediyordu. OPEC bu düşüşün ardından fiyatları dengeye kavuşturmak için kısıntı yapılmasını istedi.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

Rusya ile anlaşma sağlanamamasının ardından Suudi Arabistan resmi petrol fiyatlarını düşürdü. Bu durum alıcılara üretimi artıracağının sinyallerini verdi. Daha önce yapılmamış bu hamle piyasaları hem şaşkınlığa hem de endişeye sürükledi. Uzmanlar piyasanın şu anda hem virüs kaynaklı hem de Suudi Arabistan’ın aldığı kararın etkisiyle tedirgin olduğunu belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu