Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Ilımlı Yükselirken, Goldman’dan Yeni Tahminler Geldi

ABD ham petrol stoklarının piyasa beklentisinden çok daha fazla düşmesi fiyatları destekledi. Öte yandan tüm dünyada vakaların artmaya devam etmesi yükselişin sınırlı olmasına sebep oluyor.
Petrol Fiyatları Ilımlı Yükselirken, Goldman’dan Yeni Tahminler Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan geçici verilere göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 8,16 milyon varil azaldı. Bu haber hafta başında gerçekleşen düşüşü sonlandırarak, fiyatların toparlanmasını sağladı.

Dün ise ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) resmi stok rakamlarını açıkladı. 26 Haziran haftasında stoklarda keskin bir düşüş olması, talebin arttığına işaret ederken, petrol fiyatları da buna bağlı olarak yükseldi. Öte yandan Goldman Sachs analistleri tam anlamıyla toparlanmanın 2022 yılını bulacağını düşünüyor.

EIA haftalık verilerine göre ABD ham petrol stokları piyasa beklentisinin çok üzerinde düşüş gösterdi.
ABD Ham Petrol Stokları 7,2 Milyon Varil Azaldı
Kaynak: ABD Enerji Enformasyon İdaresi

Emtia uzmanları geçen hafta ham petrol stoklarında 710 bin varillik bir azalma olmasını bekliyordu. Fakat %1,3’e tekabül eden 7,2 milyon varillik düşüş gerçekleşti.

Böylelikle 540,7 milyon varilden 533,5 milyon varile gerilemiş oldu. Ticari olmayan stoklar %0,3’e denk gelen 1,7 milyon varil artışın ardından 655,4 milyon varile yükseldi.

Bu dönemde benzin stokları 1,2 milyon varil artarak 256,5 milyona yükselirken, piyasa tam tersi 1,6 milyon varil düşüş olmasını bekliyordu. ABD ham petrol günlük ithalatı söz konusu dönemde 571 bin varil azaldı ve 5,97 milyon varili kaydetti. İhracat ise 65 bin varil azalarak 3,09 milyon varile indi.

Ham petrolün varil fiyatı stoklarda sert düşüş olmasının ardından yükselişe yöneldi.
Ham Petrol 40 Dolar Üstü Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), saat 11:16’da %1,38 artıda 40,35 dolardan işlem görüyor. Bu aynı zamanda gün içi en yüksek seviyeyi ifade ediyor. Çarşamba günü 39,82 dolar civarından kapanan fiyatlar yeni güne yatay bir başlangıç yaptı.

Bir yandan tüm dünyada koronavirüs vakalarının artmasının verdiği endişe baskı yaratırken, diğer tarafta stokların azalmasının iyimserliği hissedildi. Böylelikle iki zıt etken birbirini dengeleyerek, fiyatların yatayda kalmasını sağladı.

Ham Petrol Fiyatları için Tıklayın

Analistler 38,20 altında 4 saatlik kapanışların ardından 37,15 ve 36,10 seviyelerinin, üstünde ise 40,50 ve 41,50 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtiyor. Piyasanın radarında öğleden sonra açıklanacak tarım dışı istihdam verileri yer alıyor.

Brent türü ham petrolün varili şu dakikalarda %1 artıda 42,45 dolardan işlem görüyor.
Brent Petrol 42 Dolar
Kaynak: Investing

Çarşamba günü 42,03’ten kapanan fiyatlar yeni güne 41,97’den start verdi. Açılışın ardından 41,73 – 42,64 arasında hareket etti. IHS Markit enerji danışmanlığından sorumlu başkan yardımcısı Victor Shum, vakaların yükselmesinin petrol fiyatlarının özgürce artmasına engel olduğunu belirtti.

Bu arada Goldman Sachs analistleri son yaptığı değerlendirmede fiyatlardaki toparlanmanın ancak 2022 yılında gerçekleşeceğini öngördü. Daha önce de piyasa konusunda oldukça karamsar tahminlerde bulunan kurum analistleri, koronavirüs vakaları azalmadıkça küresel petrol talebinin de baskı altında kalacağını belirtiyor.

Tahminlere göre dünya genelinde petrol talebi bu yıl %8 azalacak. 2021 yılında %6 artış olmasının ardından, bir sonraki yıl daha da yükselmesi bekleniyor.

Petrol talebindeki toparlanmaya en fazla katkı sağlayan ülkelerin Çin ve Hindistan olduğu aktarıldı. Raporda talep artışının tamamen tüketici güvenine, karantina kurallarının gevşetilmesinin ardından hava yolu taşımacılığının ve insanların akaryakıta olan ihtiyacının yükselmesine bağlı olduğu ifade edildi.

Daha önce Brent petrolün varil fiyatının yılın ikinci çeyreğinde 20 dolara ineceği tahmininde bulunan Goldman, talep tarafındaki iyileşmenin etkisiyle bu tahminini yakın dönem için 35 dolara yükseltti. 2022 yılında ise 55 dolara çıkmasını bekliyor. Fiyatlar pandemi başlamadan önce 70 dolar üstünde seyrediyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu