Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları 2,5 Yılın Zirvesini Gördü!

Brent petrol, dünyanın en önemli boru hatlarından birinin onarımı için kapatılması üzerine, varil başına 65 dolara çıkarak zirveyi gördü.
Petrol Fiyatları 2,5 Yılın Zirvesini Gördü!

Brent petrol dünyanın en önemli boru hatlarından birinin kapanmasıyla birlikte yükselişe geçti. Küresel göstergede Brent petrol fiyatları ilk kez 65 doların üzerine çıkarak, son iki buçuk yılın zirvesini gördü.

Vadeli petrol kontratları 10 Haziran 2015’ten bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.

İşletmeci Ineos’un kontrolleri esnasında bir çatlak bulunmasının ardından, Kuzey Denizi Forties Boru Hattı Sistemi’nin yaklaşık iki hafta süreyle kapatılacağı bildirildi. Bu gelişme üzerine petrol fiyatları yükselişe geçti. Vadeli petrol kontratları Londra’da dünkü işlemlerde %2 yükseldikten sonra %0,8 daha değer kazandı. Bu artışla birlikte 2015 yılının Haziran ayından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

Aralarında Rusya’nın da bulunduğu Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve üye ülkeler üretim kısıntısını 2018 yılına kadar uzatma kararı aldı.

Yaklaşık iki hafta önce Viyana’da yapılan toplantıda OPEC ve üye ülkeleri petrol üretiminde kısıntının 2018 yılına kadar devam etmesi konusunda mutabakata varmıştı. Petrol fiyatları bu gelişme üzerine yükselişini sürdürdü ve üst üste ikinci yılı da kazançla tamamlamaya yöneldi. Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei, piyasadaki aşırı arz durumunun ortadan kalkması durumunda Haziran ayında üretim kısıntısı taslağının hazırlanabileceğini ifade etti.

Şubat vadeli Brent petrol varil başına 65,50 dolara yükseldi. Fiyatlar dünkü işlemlerde 64,69 dolar seviyesinde ilerliyordu.

Küresel gösterge Brent petrolü Şubat vadeli batı Teksas petrolüne (WTI) göre 6,89 primli işlem gördü. Ocak vadeli WTI Nymex piyasasında Pazartesi günü %1,1 yükseldikten sonra 30 sent daha arttı ve varil başına 58,29 dolara çıktı. Sydney CMC Markets analisti Ric Spooner, piyasanın söz konusu boru hattı tamirinin ne kadar süreceği bilgisine sahip olması halinde, belirsizliğin ve risklerin de ortadan kalkabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum