Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları 2,5 Yılın En Yükseğini Gördü!

Libya'daki petrol boru hattına yapılan saldırı sonrasında yükselişe geçen Brent petrol, 67 doların üzerine çıkarak son iki buçuk yılın zirvesini gördü!
Petrol Fiyatları 2,5 Yılın En Yükseğini Gördü!

Brent petrol, Libya’daki Es-Sider petrol boru hattına yapılan saldırı nedeniyle yükselişe geçti. İki gün önce 65 doların üzerine çıkan Brent petrol, 2015 yılının Mayıs ayından bu yana dün ilk kez 67 doların üzerine çıktı.

Salı günü varil başına 67 doların üzerini test eden Brent petrol, Çarşamba gününe de 66 doların üzerinden başladı.

Brent petrolün varil fiyatı saat 10:00 itibariyle 66,11 dolar seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrol fiyatı ise varil başına 59,70 dolardan işlem gördü.

Libya’daki Es-Sider boru hattına yapılan saldırıyla % 3,47’lik bir yükseliş kaydeden petrol 67,03 dolara kadar çıktı.

Noel tatilinin sona ermesiyle birlikte dün geceki işlemlerde 64,75 dolar seviyesinde işlem gören Brent petrol, söz konusu saldırının ardından yükselerek son iki buçuk yılın zirvesini gördü. Libya Ulusal Petrol Şirketi’nden yapılan açıklamaya göre, saldırı nedeniyle petrol arzı 70 bin ile 100 bin varil arasında düşüş gösterdi.

Uzmanlara göre Libya’daki arz sıkıntısının yanında, fiyatların yükselmesine sebep olan başka etkenler de bulunuyor.

Kuzey Denizi’nde önemli petrol boru hatlarından Forties boru hattının tekrar kullanıma alınmasının gecikeceği yönde yapılan açıklama da Brent petrol fiyatlarının sıçramasına neden oldu. Analistler yükselişin nedenlerini bu şekilde açıklarken, teknik olarak 66,15 ve 66,22 dolar arasını direnç, 66,01 ile 63,08 dolar arasını destek seviyeleri olarak değerlendiriyor.

Türkiye’nin toplam petrol ithalatı Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %17,5 artış gösterdi.

Söz konusu artışla birlikte Ekim ayında yapılan ithalat 3 milyon 859 bin tona yükseldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 2017 Ekim Ayı Petrol Piyasası Sektör Raporu’na göre, motorin ithalatı %26,3 artışla 1 milyon 225 bin tona, ham petrol ithalatı %6,7 artışla 2 milyon 289 bin tona yükseldi. Söz konusu dönemde havacılık yakıtlarındaki ithalat 2016 yılının aynı dönemine göre %69,2 azaldı ve 3 bin tona geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum