Yatırım yapmaya başla!

Petrol OPEC’in Küresel Arz Fazlasını Silme Konusunda Başarılı Olması ile Yükseliyor

Petrol fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansı'nın, küresel arz fazlası konusunda OPEC'in başarılı olduğunu duyurması ile son üç yılın zirvesini gördü.
Petrol OPEC’in Küresel Arz Fazlasını Silme Konusunda Başarılı Olması ile Yükseliyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticilerinin arz kısıntısı anlaşmasının, küresel anlamda hedeflenen düzeye getirmeyi başardığını açıkladı. Petrol fiyatları IEA açıklamasının ardından yükselişe geçti.

Üretim kısıntısı anlaşmasının etkisi ile petrol stokları Şubat sonunda 26,5 milyon varil daha azaldı.

Söz konusu düşüşle birlikte stoklar, 5 yıllık ortalamanın sadece 30 milyon varil üzerinde oldu. Uluslararası Enerji Ajansı, Mayıs ayı itibariyle stokların 5 yıllık ortalamayı yakalayacağını belirtmişti. Yayınlanan aylık rapora göre; üretim kısıntısı anlaşmasının devam ettirildiği takdirde petrol piyasasının çok sıkı hale geleceği söylendi.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Son Durumu Görmek için Tıklayınız…

Küresel arzın günlük 1,5 milyon varil artış göstereceği öngörüldü.

Raporda, ABD’nin yüksek üretimine bağlı olarak OPEC dışı üreticilerin petrol arzının bu yıl, günlük 1,8 milyon varil artacağı, global arzın ise 1,5 milyon varil/gün olacağını belirtildi. Mart ayında üretimin 200 bin varil azalarak günlük 31,83 milyon varile indiğini söyleyen IEA, Afrika ve Venezuela’da üretimin azalmasının payının olduğu bildirildi.

Batı Teksas Petrolü (WTI), varil başına 67,39 dolar ile son üç yılın zirvesini gördü.

IEA açıklaması ile yükselen WTI petrolü, haftanın son işlem gününde %0,5 değer kazanarak üç yılın zirvesine tırmandı. Ortadoğu’da devam eden olayların yarattığı jeopolitik risklerin etkisiyle emtia fiyatları yükselirken, Goldman Sachs, yayınladığı notta müşterilerini emtia almaları hususunda öneride bulundu.

Goldman Sachs analistlerine göre emtia ürünlerinin, önümüzdeki bir yıl içerisinde %10 kazanç getirmesi tahmin ediliyor. Brent petrole baktığımızda saat 16:00 itibariyle varil başına 72,26 dolarda seyrettiğini görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum