Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Düşüyor Ama Yatırımcı Endişe Etmiyor

ABD'nin İran'a karşı yaptırımları ile ticaret savaşlarının neden olduğu endişeler, petrol fiyatlarının gerilemesine neden oldu. Ama yatırımcıların bu düşüşten endişe etmediği görülüyor. İşte detaylar;
Petrol Fiyatları Düşüyor Ama Yatırımcı Endişe Etmiyor

Petrol fiyatları önce ABD’nin İran yaptırımları, daha sonra ticaret savaşları ile sert düşmüştü. Şimdi ise ABD’de özel sektör verilerine göre petrol stoklarının beklenmedik bir şekilde artmasıyla düşüşe geçti. Petrol fiyatları, stokların OPEC’in fiyatları düşük tutmak için ABD’nin baskısı altında kaldığı bir ortamda artmasıyla birlikte varil başına 68 doların altına indi.

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre; geçen hafta petrol stoklarının 4,1 milyon varil düşmesi beklenirken 629 bin varil arttı.

Petrol Stokları Arttı

Vadeli petrol kontratları, New York piyasasında yüzde 0,7 oranında düştü. ABD’nin gösterge petrolü olan Batı Teksas (WTI), küresel gösterge olan Brent petrolünün 100 günlük hareketli ortalamasının altında kapandı. Bu kapanış, Mart ayından bu yana ilk defa görüldü. WTI ise bu seviyenin hemen üzerinde dalgalanmaya devam ediyor.

Petrol yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine geriledi; ama yatırımcılar bu düşüşten endişe duymuyorlar.

Petrol 1 Ayın En Düşüğünde

Ham petrol fiyatları ise ABD ile Çin arasında artan ticaret anlaşmazlığının ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceği ve petrol talebini düşüreceği endişeleri ile Temmuz ayında yaklaşık yüzde 9 düştü. Ham petrol fiyatlarının gerilemesine rağmen, Avrupalı petrol şirketlerinin düşüşe dair endişeleri sınırlı kalıyor. Brent petrolün varil fiyatının geçen hafta yaklaşık yüzde 9 oranında düşmesine karşın Stoxx Europe 600 Petrol ve Doğal Gaz Endeksi, yalnızca yüzde 4 oranında geriledi.

Petrol şirketlerinin 2014 – 2016 fiyat çöküşündeki duruşları, fiyat düzeltmelerine karşı dirençli oldukları konusunda güven veriyor.

Petrol Şirketlerinin Dirençli Olması Yatırımcıya Güven Veriyor

Oddo Bhf Analisti Ahmed Ben Salem, “petrol şirketleri bütçelerini düşük fiyat ortamına göre ayarlama konusunda iyi iş çıkardılar ve hissedarları şu an bunun tadını çıkartıyorlar,” diyerek durumu özetledi. Ayrıca güçlü duruşun başlıca kaynağını ise petrol şirketlerinin petrol fiyatında başa baş noktasının varil başına 50 dolar seviyesinde olması ve bütçe ile hisse geri alım planlarının 60 dolara göre yapılması şeklinde açıkladı.

Petrol fiyatlarında volatiliteyi artıran etkenlerin başında Trump’ın baskısıyla Suudi Arabistan’ın daha fazla petrol üretmesi ile İran ihracatı geliyor.

Petrol Üzerinde En Çok Trump Etkili

ABD’nin stratejik petrol stoklarını kullanma olasılığı, Suudi Arabistan’ın Trump baskısı ile daha fazla petrol üretmesi, yaptırımlara bağlı olarak İran’ın ihracatındaki olası düşüşün zamanlamasına ilişkin belirsizlik petrol fiyatlarındaki oynaklığı artırıyor. Uzmanlar, ticaret anlaşmazlığı ile Trump’ın fiyatları düşük tutmaya yönelik artan baskısı petrolün daha da yükselmesini önlediğini düşünüyor.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex’te 50 sent düşüşle varil başına 67,58 dolara indi ve 67,71 dolara ilerledi.

Ağustos Vadeli Batı Teksas Petrolü Düştü

Ağustos vadeli WTI kontratlarının toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 63 altında seyrediyor. Kontrat dün ise 2 sent yükselerek 68,08 dolardan kapanış yaptı. Eylül vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 60 sent düşüşle (yüzde 0,8) 71,56 dolara indi. Salı günü ise 32 sent yükselişle 72,16 dolardan kapanış yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum