Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Birçok Şirketi Zarara Uğrattı

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşü ve sektörü değerlendiren LUKOIL Batı Avrupa Bölgesi Üst Yöneticisi Bulat Subaev, piyasanın istikrar kazanması gerektiğini dile getirdi.
Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Birçok Şirketi Zarara Uğrattı

LUKOIL Batı Avrupa Bölgesi Üst Yöneticisi Bulat Subaev; petrol fiyatları, Avrupa ve Türkiye’deki akaryakıt piyasası ile elektrikli araçlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Subaev, Türkiye ve Avrupa’daki akaryakıt istasyonlarını karşılaştırmanın çok güç olduğunu belirtti.

Subaev, baz senaryolarında gelecek 10 yılın bütçesini, petrolün varilini 50 dolar üzerinden hesaplayarak planladıklarını açıkladı.

Bulat Subaev Petrol Piyasası YorumuBunun en karlı oldukları fiyat olmadığını belirten Subaev, birçok tarafın üzerinde hemfikir olduğu bir fiyat olduğunu belirtti. Ayrıca gelecek 10 yılda 100 dolar senaryosunu hiç düşünmediklerini de dile getirdi.

Subaev, Türk istasyonlarla aralarındaki temel farkın iş modeli olduğunu belirtti ve Belçika’da istasyonların şirket modelinde olmakla birlikte bayi tarafından işletildiğini, Türkiye’de ise bayinin istasyonun hem sahibi hem de işletmecisi olduğunu ifade etti.

Subaev, Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarında kaliteli hizmet tedariğinin dünyanın her yerinden çok daha iyi bilindiğine de dikkat çekti.

Türk İstasyonlar Daha BakımlıTürkiye’deki istasyonların geniş, ferah ve göze hitap ettiklerini söyleyen Subaev, “Türkiye’de 13 bin civarında istasyon ve 100 kadar dağıtım şirketi bulunuyor, dolayısıyla piyasa oldukça rekabetçi. Yakıt şirketleri, rekabet edebilmek adına istasyonlarda yeni hizmetler ve ürünler sunmaya gayret ediyor. Türk müşterilerimiz için akaryakıt istasyonu seçimlerini etkileyen en önemli unsur, istasyonun konumu ve sunudğu ürün kalitesi,” dedi.

Belçika’da ise durumun daha farklı olduğunu ve sadakatin temel unsurunu fiyatların belirlediğini açıkladı.

Benelüks İstasyonları Tam OtomatikTürkiye’de yakıt fiyatlarının sıkı bir şekilde düzenlendiğini ifade eden Subaev, buna bağlı olarak rakamlarda oynama yapmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarının hizmet bakımından Avrupa’nın en iyileri arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Benelüks’teki istasyonların ise verim, otomasyon ve yakıt kalitesi bakımından en iyiler arasında yer aldığını dile getirdi. Benelüks’te çalışan sayısının asgari düzeyde olduğu tam otomatik terminal ve akaryakıt istasyonları bulunduğunu ve sıkı yönetmelikler nedeniyle yakıt ürünlerinde kalite standartlarının çok yüksek olduğunu da ifade etti.

Subaev, LUKOIL olarak yüksek kurumsal standartlarını devreye soktuklarını ve başlıca tedarikçilerden biri haline geldiklerini söyledi.

Yüksek Kurumsal Standartlar Devreye SokulduSubaev, aktif oldukları 10 Avrupa ülkesinde ham petrol ve petrol ürünleri arz eden başlıca tedarikçilerden biri durumunda bulunduklarını belirtti. Petrol fiyatlarını da değerlendiren Subaev, birkaç yıl önce meydana gelen düşüşün endüstri genelinde sürpriz bir etki yarattığını, çok sayıda şirketin büyük zarara uğradığını dile getirdi. LUKOIL’in bu dönemi atlatmasında işletmelerindeki çeşitliliğin etkisi olduğunu belirtti.

Petrolde fahiş fiyatların işletme üzerinde olumsuz etkiler yarattığını dile getiren Subaev, fiyatın 100 doların üzerinde olması ve bunun değişken kalmasının faydasız olduğunu söyledi. Subaev, “Bunun yerine fiyat piyasaya istikrar kazandırmalı ve piyasayı öngörülebilir kılmalı,” ifadelerini kullandı.

2030 yılından önce Hollanda, Fransa ve Birleşik Krallık’ta tamamen elektrik arabaya geçişin olmayacağına da dikkat çekti.

Tamamen Elektrikli Arabaya Geçiş 2030 YılındaHollanda, Fransa ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde kısa sürede içten yanmalı yeni araçların kullanımına yasak getirilebileceği üzerine düşüncelerini belirten Subaev, alternatif güçle çalışan araçların satışında artış yaşanacağını ama bunların pazar girmesinin zaman alacağını belirtti. Aynı zamanda geçiş sürecinde de likit yakıtlara ihtiyaç olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum