Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Üretim Artırma Gelişmeleriyle Dalgalanmaya Başladı

Rusya ve Suudi Arabistan'ın üretimi artırma talebine diğer OPEC üyesi ülkelerin karşı çıkacağı haberi ile düşüş gösteren petrol fiyatları yeniden hareketlenmeye başladı.
Petrol Fiyatları Üretim Artırma Gelişmeleriyle Dalgalanmaya Başladı

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın üretimi artırmak istemesi fakat diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin bu karara olumlu bakmaması konusundaki gelişmelerin etkisiyle dalgalı bir seyir izlemeye başladı. OPEC’teki gelişmelerle düşüş gösteren Brent Petrol, saat 14:20’de varil başına 74,08 dolara yükselmiş durumda.

Elde edilen bilgiye göre; OPEC üyelerinin petrol üretimini önümüzdeki birkaç ay boyunca günlük 300 – 600 bin varil artırmayı düşündüğü öğrenildi.

Öte yandan İran, OPEC ve üyelerinin bu hafta Viyana’da yapılacak olan toplantıda Irak ve Venezuela’nın petrol üretiminin artmasını isteyen Suudi Arabistan ve Rusya’nın bu teklifini veto edeceği bildirildi.

Petrol fiyatları bu gelişmeler izlenirken düşüşe geçti, ancak şu dakikalarda kayıplarının bir kısmını geri almış durumda. Vadeli petrol kontratları New York’ta dün 9 Nisan’dan bu yana en düşük kapanışı gerçekleştirdi. Ağustos vadeli Brent petrol 44 sent düşerek varil başına 73 dolara kadar indi. Fakat şu dakikalarda yeniden yükselişe geçerek 74 doların üzerinde işlem görmeye başladı.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü varil başına 64,32 dolara çıktı.

Nymex piyasasında 1,15 dolar düşen ham petrol 63,91 dolara kadar geriledi. Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretimi artırma isteğinin diğer üyeler tarafından veto edileceği haberinin yanında Çin ve ABD arasında yaşanan ek gümrük vergisi uygulamasının da etkileri değerlendiriliyor. Ticaret savaşlarının piyasalarda yarattığı endişe sadece petrolü değil, diğer emtia fiyatlarını da aşağı çekiyor.

EMTİA FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

İran’ın OPEC temsilcisi Hossein Kazempour Ardebili; Suudi Arabistan’ın üretim artırma talebinin fikir birliği içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğini, Rusya ile birlikte yalnız başına hareket etmesi durumunda işbirliği anlaşmasının ihlal edilmiş olacağını dile getirdi. Ardebili söz konusu isteğe üç OPEC üyesi ülkenin karşı çıkacağını söyledi.

Tokyo’da Japan Oil, Gas & Metals National Corp.’un Başekonomisti Takayuki Nogami konuyla ilgili görüşlerini paylaşdı.

Petrolün, ABD ve Çin arasında süren ticaret savaşı ve OPEC’in üretim artışının arz – talep dengesini gevşeteceği olasılıklarına tepki olarak düştüğünü belirten Nogami, ABD ve Çin’in misillemelere, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim artışına ilişkin işaretler vermeye devam etmesi halinde fiyatlar üzerinde baskı yaratılacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum