Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Çin Kaynaklı Talep Endişesiyle Düşüyor

Petrol fiyatları dünyanın en büyük tüketicilerinden olan Çin’de virüs vakalarının artması ve yeni tedbirlerle düşüşünü sürdürüyor.
Petrol Fiyatları Çin Kaynaklı Talep Endişesiyle Düşüyor
HABER GİRİŞ

Çin’de artan Covid-19 vakaları piyasalarda etkisini hızlı bir şekilde göstermeye başladı. Hafta sonu 27 bin yeni vaka ve altı aydan sonra ilk ölüm bildirildi. 3 kişinin hayatını kaybettiği başkent Pekin’de bazı tedbirler uygulamaya alındı.

Diğer bazı kentlerde de okulların ve eğlence yerlerinin kapatılması gibi kısıtlamaların yanında, halka mecbur kalmadıkça seyahat etmemeleri çağrısı yapıldı.

Asya hisse senedi piyasaları bu duruma tepki olarak azalan risk iştahıyla düşüş gösterdi. Söz konusu negatif tablo petrol piyasasında da yaşandı.

Ham Petrol 80 Doların Altında Devam Ediyor

Ham Petrol 80 Doların Altında Devam Ediyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçen hafta son işlem gününde 77 dolara inen ham petrol, kapanışı 80 doların biraz üzerinden yaptı. Yeni haftaya başlarken Asya seansında 80,42 dolar ile en yükseği kaydettikten sonra yeniden düşüşe geçti.

Saat 08.40 itibarıyla yüzde 0,72 azalışla 79,53 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas türü ham petrol Çin’de artan vakaların talep üzerinde baskı yaratacağı korkusuyla haftalık bazda yüzde 7’ye yakın geriledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Ham Petrol Günü Nasıl Kapatır?

Vakaların haricinde küresel resesyon endişesi de emtia piyasası üzerindeki en büyük baskı unsuru olmaya devam ediyor.

Aylık kaybı yüzde 5’in üzerinde olan fiyatlar, yıllık bazda pozitif bölgede tutunmaya devam etse de artış oranı yüzde 5’i işaret ediyor.

Teknik indikatörler düşüşün devam etmesi durumunda destek seviyelerini 78,40 – 79,96, direnç seviyelerini ise 80,96 – 80,23 olarak gösteriyor.

An itibarıyla 87 doların altında işlem gören Brent petrolde düşüş oranı yüzde 2 düzeyinde. Fiyatlar haftalık ve aylık dönemlerde yüzde 7’ye yakın düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.