Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Çin Desteğiyle Sınırlı Yükseliş Gösterdi

Çin’de ekonomiyi yeniden canlandırmak için önlem alındığı sinyali, petrolde talep artışı beklentisiyle fiyatları yükseltti.
Petrol Fiyatları Çin Desteğiyle Sınırlı Yükseliş Gösterdi
Yorum

Çin’de sıfır Covid kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından atılan adımlar, ekonomide beklenen büyüme ivmesini sağlayamadı. Dün açıklanan üretici ve tüketici fiyatlarındaki düşüş bu durumu net bir şekilde ortaya koyarken, son açıklanan sanayi ve imalat verileri de istenen toparlanmanın henüz başlamadığını işaret ediyor.

Emlak sektörü, Çin ekonomisinin bel kemiği denebilir. Hükümetin, emlak piyasasını desteklemek için bazı önlemleri aldığını belirtmesi petrol yatırımcılarının dikkatlerini bu yöne çevirmesini sağlarken, fiyatlarda hafif bir yükseliş yaşandı.

Ham Petrol Yüzde 1’e Yakın Yükseldi

Ham Petrol 73 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Amerikan tipi ham petrolünde varil fiyat, Pazartesi günü kapanışta 73 doları kaydetti. Salı günü Çin’den gelen teşvik haberinin desteğiyle 73,5 dolara kadar yükseldi. Bu sabah TSİ 08.35’te 73,46 dolardan işlem görüyor.

Ham petrol bir hafta ve bir ay içinde yüzde 4’ten fazla yükseldi. Öte yandan aylık ve yıllık bazda negatif bölgede hareket ediyor.

Aynı dakikalarda Brent petrol yüzde 0,44 artışla 78,03 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün haftalık ve aylık artış oranı yüzde 4’e yakın olurken, aylık bazda yüzde 9, yıllık yüzde 28 düşüş gösterdi.

Teknik olarak 77,77 – 77,49 seviyeleri destek, 78,33 – 78,18 seviyeleri direnç konumu olarak takip ediliyor.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, Çin emlak sektörü için daha fazla destek önlemi beklentisinin piyasaya daha sağlam bir zemin sağlamış gibi göründüğünü söyledi.

Yarın açıklanacak olan ABD enflasyonunun FED için beklentileri şekillendireceğini, bunun da kısa vadede petrol fiyatlarının yönü için kilit olacağını yorumladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%