Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Arz Tehditlerine Rağmen Düşüyor

İsrail-Filistin arasındaki savaşın petrol arzını tehdit etmesine rağmen, petrol vadeli işlemleri art arda iki gündür düşüş kaydediyor. Detaylar haberde;
Petrol Fiyatları Arz Tehditlerine Rağmen Düşüyor
HABER GİRİŞ

İsrail-Filistin arasındaki gerilim şiddetini artırırken ham petrol fiyatı, çatışmaların arzı tehdit edecek boyuta gelmesi endişelerine rağmen Çarşamba günü düşüşe geçti. Petrol vadeli işlemleri Pazartesi günü bölgedeki çatışmaların da etkisiyle yüzde 4’ten fazla yükselmişti.

Yükselişi ardından Salı günü düşüşe geçen petrol vadeli işlemleri, art arda ikinci günde de düşüş yaşadı.

Pazartesi gününe yüzde 4’ün üzerinde artış ile başlayan brent petrol haftaya 87 dolar seviyesinde giriş yapmıştı. Bugün TSİ 15.34 itibarıyla yüzde 0,67 düşüş kaydeden brent petrol, 86,58 dolardan işlem görüyor. Gün içindeyse en düşük 86,21 dolar, en yüksek ise 88,63 dolar olarak kaydedildi.

Ham petrol ise Pazartesi gününe 4’e yakın yükselişle başlayarak 86 dolar seviyesine ulaşmıştı. Bugün TSİ 15.39 itibarıyla yüzde 1,06 düşüşle 85,6 dolara geriledi. Ham petrol gün içinde en düşük 84,97 doları, en yüksekse 86,52 doları test etti.

Ham Petrol Paratic Piyasalar Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

İsrail büyük bir petrol üreticisi olmamasına rağmen yatırımcılar bölgedeki gerilimin artıp artmayacağına odaklandı. Wall Street Journal’ın Pazar günkü iddiasına göre İranlı askeri yetkililer Hamas saldırısının planlanmasına ve koordine edilmesine yardım etti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Ham Petrol Günü Nasıl Kapatır?

ABD İddia Ediyor: Tahran Savaşı Önceden Biliyordu

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan da Hamas’a uzun süredir finansman ve eğitim sağlayan İran’ı saldırıların suç ortağı olarak tanımladı. Ancak Sullivan, ABD’nin şu ana kadar Tahran’ın saldırı hakkında önceden bilgi sahibi olduğuna dair bir onay alamadığını da kaydetti.

Trump yönetiminin 2018’de, ABD’yi Tahran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekmesi ve yaptırımları yeniden uygulamaya koymasının ardından İran petrol ihracatı keskin bir düşüş yaşadı.

ABD Ambargolarına Rağmen İran’ın Petrol Üretim ve İhracatı Toparladı

Commerzbank tarafından verilen bilgide Tahran’ın üretim ve ihracatı 2018’den bu yana kısmen toparlandı ve üretim bu yaz günde 3,1 milyon varile çıktı. İhracatınsa günde yaklaşık 2 milyon varile ulaştığı öngörülüyor.

Commerzbank, “Çatışma İsrail ve Hamas’la sınırlı kalırsa mevcut risk priminin yavaş yavaş azalmasını bekleriz. Ancak ING’deki analistler bir notta, özellikle de İran’ın müdahalesi olması halinde bu durumun tırmanma riski hala var.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu senaryoda ABD’nin İran petrolüne yönelik yaptırımlarını daha güçlü uygulanması, petrol piyasasını 2024 yılına kadar sıkılaştıracağı ileri sürüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.