Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Artan Stoklar ve Ticaret Savaşı Endişesiyle Düşüşe Geçti

Petrol fiyatları ticaret savaşları ve ABD’de artan ham petrol stoklarının Orta Doğu’daki olayları gölgede bırakmasıyla, haftayı kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.
Petrol Fiyatları Artan Stoklar ve Ticaret Savaşı Endişesiyle Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD’deki ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 2,2 milyon varil artış gösterdi. Bir önceki hafta 6,8 milyon varil artış olduğu için piyasanın beklentisi 1 milyon varil düşüş olması yönündeydi.

ABD’de artan ham petrol stokları ve ticaret savaşına yönelik endişelerin yeniden tırmanması petrol fiyatlarının düşüşe geçmesine sebep oldu.

Petrol fiyatları Umman Körfezi’ndeki tankerlere yapılan saldırı sonrasındaki kazançlarını geri verdi.

Petrol Kazançlarını Geri VerdiDün Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda petrol tankerleri hasar görürken, ABD ve İran arasındaki diplomatik ilişkilerin başarısızlıkla sonuçlanacağı beklentileri petrol fiyatlarını yükseltti.

Söz konusu saldırılar son bir ayda Hürmüz Boğazı kontrol noktasında gemilere düzenlenen ikinci saldırı olurken, London School of Economics’in Orta Doğu politikası profesörü Fawaz A. Gerges, yaşanan olayların kötüye alamet olduğunu ve her iki taraf için de gerilimin arttığına işaret ettiğini yorumladı.

Bu gelişmeler sonrasında yükselen petrol fiyatları, piyasanın ticaret savaşı endişelerine odaklanması ve ABD’de artan ham petrol stokları ile haftayı kayıpla tamamlamaya yöneldi.

Brent türü petrol TSİ 11:43’te varil başına 61,16 dolardan, ham petrol ise 51,77 dolardan işlem görüyor.

14 Haziran Petrol FiyatlarıVadeli petrol kontratları New York’ta, dün %2,2 yükseldikten sonra ABD ile Çin arasında süren ticaret müzakerelerinin kilitlenme noktasına gelmesi ve anlaşmadan giderek uzaklaşma endişesi fiyatların düşmesine sebep oldu.

Petrol Fiyatlarında Anlık Değişimler ve Günlük Analizler için Tıklayın

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bu ay sonunda Japonya’da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’nde Başkan Donald Trump ile görüşmemesi halinde bunun sonuçlarına katlanmaları gerektiğini ifade etti. Trump da hafta başında yaptığı açıklamada Xi’nin zirveye katılmaması halinde, Çin ürünlerine uygulanan gümrük vergilerini %60’a çıkarmaya hazırlandıklarını belirtmişti.

Samsung Futures Inc. Emtia Analisti Kim Kwangrae, ticaret savaşları ve ABD’de artan ham petrol stoklarının fiyatların yükselmesini sınırlandırdığını söyledi.

Petrol Piyasa YorumlarıSöz konusu gelişmelerin fiyatların yükselmesinin önündeki en önemli engeller olduğunu ifade eden analist, diğer taraftan Orta Doğu’da yaşanan gelişmelerin fiyatların çok fazla düşmesine izin vermeyeceğini dile getirdi. Uzmanlar bu sorunların bir an evvel çözülmemesi halinde, ticaret savaşlarının petrol fiyatları üzerindeki en önemli belirleyici olacağını ifade ediyor.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) bu hafta toplamda %3,3 oranında geriledi. Ağustos vadeli Brent petrolü ise ICE Futures Europe piyasasında bu hafta toplamda %2,9 oranında düşüş göstererek, art arda dördüncü haftayı da kayıpla tamamlamaya yöneldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu